.
.
.

تصویری... قرار عاشقی پشت مرز کرونا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سال‌های سال بود که ساکنان شهرک‌های مرزی کونستانس آلمان و کروزلینگن سوئیس بدون اینکه مرزی جلوی آنها را بگیرد، در کناره دریاچه "بودنسه" قدم می‌زدند بدون اینکه اهمیتی داشته باشد الان در آلمان هستند و یا در سوئیس. مردم این دو شهر در طی دهه‌ها در‌هم‌آمیختگی با هم آشنا شده، عاشق شده، ازدواج کرده، بچه‌دار شده و به طور کل بخش جدایی‌ناپذیر همدیگر شده بودند. مرز میان دو کشور تنها یک نوار چمنی بود و هیچ چیزی آدم‌های این دو شهر را از هم جدا نمی‌کرد، تا اینکه کرونا از راه رسید.

با رسیدن کرونا از راه، آلمان و سوئیس تصمیم به بستن مرزهای‌شان گرفتند و حالا مردم کونستانس و کروزلینگن در کنار هم، اما جدا از هم شده‌اند. یک مانع توری فلزی مرزی میان آدم‌هایی کشیده که هیچ تلقی از مرز و مفهوم آن نداشتند اما حالا چه بخواهند و چه نخواهند در دو سوی مرز، از هم جدا افتاده‌اند.

روز یکشنبه 6 آوریل مردم دو شهر به نقطه مرزی آمدند تا اقوام، اعضای خانواده و دوستان خود را در آن سوی دیوار ببیند، بدون آنکه فرصت و اجازه در آغوش کشیدن آنها را داشته باشند، آنها آمده بودند تا به آنها که آن سوی دیوارند، بگویند: «دوستت دارم»

پییر والتر، یک شهروند سوئیسی است که فاصله یک ساعته زوریخ تا کروزلینگن را با خودرو طی کرد تا مایا بولیچ، دوست دختر آلمانی‌اش را در نقطه صفر مرزی ببیند. پییر گفت: «این تنها فرصت ما برای دیدار است. حالا حداقل می‌توانیم همدیگه را ببینم و با هم حرف بزنیم.»

رسیدن مایا بولیچ هم از هایدلبرگ به کونستانس دو ساعت و نیم زمان برد. او گفت: «گاهی به یک جایی می‌رسی که دوست داری طرف مقابلت را رو در رو ببینی. این اوضاع دشوار است اما می‌دانم روزی تغییر خواهد کرد.»
مایا و پییر مانند همه افرادی که از هم جدا افتاده‌اند، در هفته‌های گذشته با استفاده از برنامه‌های پیام‌رسان در ارتباط بوده‌اند.

این منطقه مرزی که حالا به دلیل انتشار ویروس کرونا تخلیه شده، دهه‌ها پیش با نیروهای نظامی و سیم خاردار محافظت می‌شد و در جنگ جهانی دوم آلمان و سوئیس را از هم جدا می‌کرد ولی سال‌هاست که این موانع برداشته شده و مردم آزادانه میان دو کشور رفت و آمد می‌کنند.

در ماه مارس 2020 این نقطه مرزی بار دیگر بسته شد، تا پس از سال‌ها آزادی رفت و آمد میان کشورهای اتحادیه اروپا ممنوع شود. سوئیس عضو اتحادیه اروپا نیست ولی براساس توافق صورت گرفته میان اتحادیه اروپا و سوئیس، شهروندان دو طرف می‌توانند در شرایط عادی، آزادانه و بدون هیچ مانعی از مرزها عبور کرده و رفت و آمد کنند.

در ابتدا مرز میان کونستانس و کروزلینگ تنها یک لایه بود ولی مردم دو طرف به همدیگر نوشیدنی تعارف کرده، همدیگر را در آغوش می‌کشیدند و با هم کارت بازی می‌کردند و همین امر سبب شد به این مرز یک لایه اضافی دیگر افزوده شود.

ویروس کرونا تا کون در آلمان جان 559 نفر و در سوئیس 1342 نفر را گرفته و در آلمان 21 هزار و 100 نفر و در سوئیس 92 هزار نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

با بسته شدن مرزها میان دو کشور، شهروندان دو طرف اجازه عبور و مرور آزادانه را از دست دادند، مگر آنها که در کشور همسایه کار می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم