پژوهشی تکان دهنده؛ مبتلایان به کرونا بعد از بهبودی ناقل ویروس هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به گزارش «نیویورک پست» ، پژوهشی تازه نشان داد که بیماران مبتلا به ویروس کرونا تا 8 روز پس از بهبودی خود، ناقل ویروس هستند.

افزون بر این، بر اساس پژوهشی محدود، که در ژورنال آمریکایی ویژه پژشکی دستگاه تنفسی و مراقبت‌های ویژه وضعیت‌های اورژانس منتشر شده، نیمی از بیماران حتی پس از پایان علائ ، حامل ویروس هستند.

پژوهشگران، 16 بیمار را که بشکل جزئی مبتلا به کرونا بوده و در مرکز درمانی یک بیمارستان عمومی پکن بستری بودند را در فاصله 28 ژانویه تا 9 فوریه، مورد مطالعه قرار دادند.

انتشار ویروس پس از پایان عوارض آن

دکتر لوکش شارما از دانشکده پزشکی دانشگاه ییل می‌گوید: «مهمترین یافته این پژوهش این است که نیمی از بیماران، حتی پس از ناپدید شدن علائم، ناقل ویروس بودند.»

نتایج این تحقیق بیان داشت که به طور میانگین، بیماران تا دو روز و نیم پس از ناپدید شدن علائم، همچنان آلوده به ویروس بودند و در برخی موارد نادر این وضعیت تا هشت روز نیز ادامه داشته است.

پژوهشگران با استناد به مطالعات دیگر تاکید دارند، کسانی که پس از پایان علائم ابتلاء، حامل ویروس هستند، ناقل این ویروس به دیگران می‌باشند. با توجه به این یافته‌ها، محققان هشدار دادند بیمارانی که به نظر می‌رسد در حال بهبودی هستند، می‌توانند ناقل کرونا باشند.

به گفته پژوهشگران، این اطلاعات «می‌تواند ابزاری مفید برای پزشکان و سیاست گذاران درمانی باشد تا اطمینان حاصل شود، بیمارانی که بهبود یافته اند، عامل انتقال ویروس نیستند.»

در حال حاضر، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها در ایالات متحده، توصیه می‌کند، افرادی که علائم مرتبط با کووید 19 را دارند، حداقل سه روز پس از «بهبودی از تب و توقف مصرف داروهای کاهش دهنده تب»، به ایزولاسیون خود ادامه دهند.»

قرنطینه پس از بهبود

دکتر لکسین شی، یکی از پژوهندگان این پروژه گفت: «اگر علائم تنفسی خفیف مرتبط با کووید -19 دارید و در خانه می‌مانید تا به دیگران را آلوده نکنید، باید خودتان را برای دو هفته بعد از بهبودی نیز قرنطینه کنید تا مطمئن شوید که عامل انتقال ویروس به دیگران نیستید.»

پژوهندگان با تاکید بر لزوم اجرای بررسی‌های بيشتر، خاطر نشان کردند که اين گزارش از دامنه محدودی برخوردار بود و مشخص نیست که آیا نتایج مشابهی با افرادی از گروه‌های سنی بالاتر یا در بین افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بدست خواهد آمد یا نه»

این محققان تاکید کردند: «تحقیق ما به شمار بیماران، محدود شده زیرا موارد معدودی در خارج از کانون شیوع ویروس وجود داشتند که بعد از درمان از بیمارستان مرخص شده اند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم