لوفیگارو: بسیج بین‌المللی برای مقابله با کرونا در جریان دو اجلاس سران جهان و اروپا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

روزنامه فرانسوی «لو فیگارو» در گزارشی از اجلاس گروه بیست، نوشت: «ویژگی هفته‌های اول پاندمیک کورونا، واکنش متباین و ناهمگون در قبال آن، در سطح جهان است.»

این روزنامه افزود: «در حالی که تقریباً تمام کشورهای کره خاکی، تحت تأثیر کووید19 قرار گرفته‌اند، بر جامعه بین‌المللی است که تمایل خود را برای بسیج جمعی (برای مقابله با بحران)، نشان دهد. این مهم، برجسته‌ترین هدف رهبران جهان بود که با تنظیم دو نشست ویدیویی فوق‌العاده در روز پنج‌شنبه 26 مارس، موافقت کردند.

رئیس‌جمهوری روسیه در نشست جی 20
رئیس‌جمهوری روسیه در نشست جی 20

اولین اجلاس، با مشارکت روسای کشورهای گروه بیست و با حضور رهبران سازمان‌های بزرگ بین‌المللی (سازمان ملل، سازمان بهداشت جهانی، بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول و...) منعقد شد و اجلاس دوم، با مشارکت رهبران 27 کشور اتحادیه اروپا برگزار گردید.

اجلاس گروه 20 علی‌رغم تحریکات چین، بی‌تنش بود

به نوشته «لوفیگارو»، اجلاس گروه بیست، آرام‌تر و بی‌تنش‌تر از اجلاس اروپا بود که پس از آن برگزار شد.

ملک سلمان ریاست جلسه را بر عهده داشت
ملک سلمان ریاست جلسه را بر عهده داشت

ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی که ریاست گروه بیست قدرت بزرگ جهانی را بر عهده دارد، که نماینده دوسوم انسان‌ها و سه‌چهارم تولید ناخالص داخلی جهان است، گفت که این بحران انسانی، نیاز به پاسخ‌دهی جهانی دارد.

در بیانیه گروه بیست ذکر شد که کشورها و بانک‌های مرکزی از اقدامات حمایتی به ارزش بیش از 5000 میلیارد دلار برای مقابله با عواقب بحران کرونا بر اقتصاد خبر دادند. این بیانیه، خواستار افزایش بودجه برای تولید واکسن ضدویروس کرونا و تسهیل مبادلات تجهیزات پزشکی در سطوح اقتصادی شد.

لوفیگارو افزود: «علیرغم خطر بروز شکاف میان جبهه متحد تشکیل شده علیه کرونا، چین شی جینپینگ رئیس‌جمهوری چین با طرح موضوع کاهش عوارض گمرگی، موجب تحریک حساسیت ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده شد.

حضور بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا در جی 20
حضور بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا در جی 20

از سوی دیگر لوفیگارو با بیان این امر که نزدیک بود نشست اروپا « به فاجعه ختم شود»، افزود: «27 کشور اروپایی برای سومین بار از زمان آغاز بحران ویروس کرونا، گردهم آمدند. مشکلات در این جلسه بر موضوع اقدامات اقتصادی و مالی که باید انجام شود، متمرکز بود که بازتابش در بسیاری از ابتکار عمل‌های اتحادیه اروپا، شامل تأمین تجهیزات پزشکی و پیشگیری، تحقیقات در مورد معالجه و واكسن‌ها و اطمینان از بازگشت شهروندان اروپایی مقیم خارج از اتحادیه اروپا به كشورهای‌شان و... کاملا ملموس بود.

مشارکت رئیس‌جمهوری فرانسه در نشست سران اتحادیه اروپا
مشارکت رئیس‌جمهوری فرانسه در نشست سران اتحادیه اروپا

به نوشته لوفیگارو، بیانیه‌ها یکی پس از دیگری و «بدون اینکه کسی متوجه شود»، حاوی موضوعاتی بودند که به موجب آن کشورهای اروپایی، مدیریت پایان دوره قرنطینه را بر اساس توصیه‌های علمی و موارد مرتبط با تهیه یک برنامه محرک اروپایی پس از بحران، هماهنگ خواهند کرد.

در آغاز عصر پنج‌شنبه 26 مارس، پس از سه ساعت بحث و گفت‌وگو، جوزپه كونتی نخست‌وزیر ایتالیا برای همتایان اروپایی خود توضیح داد كه از حمایت خود از نتایج این نشست كه توسط 27 سفیر اتحادیه اروپا تهیه شده، امتناع می‌ورزد.

مخالفت با صدور اوراق قرضه

کونتی گفت: «چگونه می‌توانیم باور کنیم، ابزارهایی که در گذشته برای مداخله در صورت بروز فاجعه ایجاد شده‌اند... برای این شوک که چنین اثرات مخربی دارد، مناسب هستند؟»

کونتی به برخی از کشورها، به ویژه هلند و فنلاند اشاره کرد که مایل به صدور اوراق قرضه یورو نیستند که توسط 9 کشور عضو اتحادیه از جمله فرانسه، مطرح شده است.

نکته جالب این است در پایان مذاکرات کشورهای اروپایی که چارلز میشل رئیس شورای اروپا آن را «یک بحث سیاسی قوی» توصیف کرد، نخست‌وزیر ایتالیا، نظر خود را تغییر داد. «لوفیگارو» به نقل از یكی از دیپلمات‌ها ضمن تحلیل این موضوع ، نوشت: «تعامل كونتی با این موضوع، برگرفته شده از شیوه تعامل وی با امور در سیاست داخلی ایتالیا بوده است.»

این روزنامه افزود: «تک تک عبارات در بیانیه پایانی اجلاس اروپا كه ایتالیا با آن موافقت كرد، با دقت نوشته شده است.»

در بیانیه پایانی آمده است: «در این مرحله، ما از گروه یورو دعوت می‌كنیم كه ظرف دو هفته، پیشنهادهایی را به ما ارائه كند. این پیشنهادها باید با توجه به ماهیت بی‌سابقه شوک ناشی از کووید19 باشد که بر همه كشورهای ما تأثیر می‌گذارد تا از این طریق بسته جامعی با توجه به تحولات به منظور ارائه یک پاسخ جامع، تدارک دیده شود.»

نشست رهبران اروپا
نشست رهبران اروپا

این روزنامه نوشت: «این همان چیزی است که 27 رهبر اروپائی، خواستار آن شدند، که عزم خود را برای باز کردن دریچه تفکر در راستای حراست از سلامت کشورهای جنوب (اروپایی)، جزم کرده‌اند. اما ممکن است دو هفته برای گردآوری نظرات کافی باشد، حتی اگر مخالفت آنجلا مرکل صدراعظم آلمان و مارک روتی نخست‌وزیر هلند پس از این جلسه با اوراق قرضه کرونا، به آنها یادآوری شود.»

گفتنی است که روتی همچنین استدلال کرده بود، مکانیسم ثبات اروپا، تنها می‌تواند به عنوان آخرین راه حل، مورد استفاده قرار بگیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید