رئیس جمهوری چین خطاب به ترامپ: همکاری در خصوص کرونا تنها گزینه ماست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین، جمعه 27 مارس، در تماسی با همتای آمریکایی خود، دونالد ترامپ گفت که پکن و واشنگتن باید «برای مبارزه با ویروس کرونا»، متحد شوند.

رئیس جمهوری چین، آمادگی کشورش را برای همکاری با تمامی اطراف بین المللی از جمله واشنگتن در زمینه مبارزه با ویروس کرونا، مورد تاکید قرار داده و عنوان نمود که همکاری با ایالات متحده در خصوص مقابله با کرونا، تنها گزینه صحیح است.

رئیس جمهوری چین تأکید کرد که روابط با آمریکا، در یک مقطع مهم قرار گرفته است.

این موضعگیری چین، نشانه بروز تنش زدایی پس از روزها تبادل اتهامات میان واشنگتن و پکن درباره شیوع کرونا است. به گفته کانال عمومی «دوربین مدار بسته»، رئیس جمهوری چین، تأکید کرد که چین آماده است، بدون هیچگونه ملاحظات و بصورت باز، به تبادل اطلاعات و تجربیات با ایالات متحده ادامه دهد.

ترامپ دوشنبه گذشته اعلام کرد که از موضع چین در مورد انتشار ویروس جدید کرونا «تا حدودی ناراضی» است و بار دیگر پکن را به عدم اشتراک گذاری اطلاعات مهم درباره این بیماری همه گیر، متهم کرد.

ترامپ با تکرار اصطلاح کنایه آمیز «ویروس چینی»، که حساسیت نظام حکومتی این کشور را برانگیخته، تأکید کرد که مقامات چین «باید به ما را در جریان موضوع می گذاشتند.»

اگرچه به نظر می رسید ترامپ، بخشی از مسئولیت شیوع کرونا را بر گردن مقامات چینی می اندازد که کووید 19، برای اولین بار در ماه دسامبر در ووهان چین شناسایی شد، وی تأکید کرد که رابطه اش با همتای چینی وی، شی جینپینگ، بسیار خوب و رضایت بخش است.

چین روز جمعه27 مارس، ثبت 55 مورد تازه پاندمیک کووید 19 را اعلام کرد که54 مورد از این تعداد، از «خارج از کشور» وارد شده اند.

این در حالی است که این کشور خود را برای بستن موقت مرزها و کاهش شمار پروازهای بین المللی به میزان قابل توجه، آماده می کند. بر أساس آخرین اخبار، چین، روز گذشته، 67 مورد تازه ابتلاء را ثبت کرد.

ادر همین اثنا، روزنامه نیویورک تایمز، روز جمعه 27 مارس، اعلام کرد، براساس سرشماری ویژه مبتنی بر داده‌‌های گردآوری شده توسط این روزنامه، ایالات متحده اکنون بیشترین شمار قطعی ابتلاء به ویروس کرونا را در جهان دارد.

ایالات متحده با 300 میلیون نفر جمعیت، 81321 مورد ابتلاء به کووید 19 را به ثبت کرده و در نتیجه از چین و ایتالیا، پیشی گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size