دعوت گریفتس از طرف‌های درگیر یمنی برای انعقاد نشست فوری برقراری آتش‌بس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مارتن گریفتس فرستاده ویژه سازمان ملل متحده به یمن شامگاه پنج‌شنبه 26 مارس 2020 از طرف‌های یمنی درگیر خواست با انعقاد نشستی فوری تعهدات‌شان برای برقراری فوری آتش‌بس در این کشور را به انجام رسانند.

به گزارش العربیه مارتن گریفتس فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن در بیانیه‌ای خبری گفت: «از واکنش‌های مثبت دولت قانونی یمن و حوثی‌ها به فراخوان دبیرکل سازمان ملل متحد درباره برقراری آتش‌بس بسیار خوشحال شدم و از طرف‌های (یمنی درگیر) انتظار دارم به آنچه اظهار داشتند عمل کنند و منافع مردم یمن را بر هر چیز دیگری ترجیح دهند».

فرستاده سازمان ملل همچنین از طرف‌های یمنی درگیر خواست تا نشستی فوری را برای رایزنی درباره راهکارهای عملی کردن تعهدات‌شان در برابر مردم یمن و تبدیل آن به واقعیتی ملموس برگزار کنند.

او همچنین افزود: «از تمامی طرف‌های یمنی درگیر انتظار دارم از طریق توقف فوری تمامی اقدامات خصمانه و نظامی به خواسته‌های مردم یمن برای رسیدن به صلح احترام بگذارند».

فرستاده سازمان ملل ابراز امیدواری کرد طرف‌های یمنی با روحیه همکاری، آمادگی برای سازش و عملی ساختن تعهدات‌شان به این نشست فوری بپیوندند.

مارتن گریفتس گفت «طی روزهای گذشته، فراخوان‌های مکرر برای برقراری صلح که از سوی یمنی‌ها از تمامی بخش‌های تشکیل دهنده جامعه یمن، طرف‌های سیاسی و اجتماعی این کشور از جمله زنان، جوانان و شیوخ قبایل یمنی سر داده شد برای من الهام‌بخش بوده است. پیام‌ آنها به رهبران سیاسی بسیار آشکار بود و آن این‌که :« الآن جنگ را متوقف کنید، و همراه با هم با دشمن مشترکتان ویروس کووید - 19 بجنگید».

گریفتس افزود: «آن فراخوان‌ها خواستار متوقف شدن رویارویی‌های نظامی به عنوان اقدامی فوری برای محافظت از مردم یمن در برابر انتشار ویروس کرونا شده‌اند و در این راستا از تمامی رهبران در نقاط مختلف یمن خواسته شده تا برای جلوگیری از انتشار این ویروس و مقابله با آن در صورت شیوع با یکدیگر همکاری کنند».

آنتونیو گوتیرس دبیرکل سازمان ملل متحد شامگاه چهارشنبه از تمامی طرف‌های درگیر در یمن خواست تا ضمن متوقف ساختن درگیری‌ها برای مقابله با انتشار احتمالی ویروس جدید کرونا تلاش کنند.

دبیرکل سازمان ملل متخد همچنین خواستار توقف اقدامات خصمانه در یمن و تمرکز برای رسیدن به راه‌حلی سیاسی از طریق گفتگوها شد.

این فراخوان دبیرکل سازمان ملل با واکنش مثبت و استقبال دولت قانونی یمن و شبه نظامیان حوثی مواجه شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم