خریداری دستگاه‌های کمک‌تنفسی و دستور ترامپ به جنرال‌موتورز و فورد برای تولید آنها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، روز جمعه 27 مارس،در توییتر اعلام کرد تعدادی دستگاه کمک تنفسی را از شرکت هایی خریداری کرده است که نام آنها متعاقبا اعلام خواهد شد.

ترامپ با اشاره به قانون وضعیت فوق العاده اعلام شده، از شرکت های جنرال موتورز و فورد خواست تا خط تولید دستگاه های تنفسی را راه اندازی کنند.

کاخ سفید پیش از این، روز جمعه 27 مارس، اعلام کرده بود که ترامپ و شی جینپینگ همتای چینی وی، در تماسی تلفنی؛ در خصوص تلاش مشترک برای شکست ویروس کرونا، توافق کردند.

به نقل از تلویزیون دولتی چین، جین پینگ رئیس جمهوری، روز جمعه 27 مارس، در تماس با ترامپ گفت که پکن و واشنگتن باید «برای مبارزه با ویروس کرونا»، متحد شوند.

رئیس جمهور چین، ضمن ابراز آمادگی این کشور برای همکاری با با همه اطراف از جمله واشنگتن در زمینه ویروس کرونا، تأکید کرد که همکاری با ایالات متحده در مورد کرونا، تنها گزینه صحیح است.

وی تأکید کرد که روابط با آمریکا د رحال حاضر در یک مقطع مهم قرارگرفته است.

پرزیدنت ترامپ به نوبه خود گفت که با همتای چینی خود درخصوص «امور بسیار تفصیلی» پیرامون پاندمیک کرونا، تبادل نظر کرده که تاکنون جان بیش از 24،000 نفردر جهان را گرفته است.

ترامپ در توییتر گفت: «چین تجارب زیادی را پشت سر نهاده و دانش خوبی در مورد این ویروس دارد ... ما از نزدیک با هم همکاری می کنیم.»

این موضعگیری چین، نشانه بروز تنش زدایی پس از روزها تبادل اتهامات میان واشنگتن و پکن درباره شیوع کرونا است. به گفته کانال عمومی «دوربین مدار بسته»، رئیس جمهوری چین، تأکید کرد که چین آماده است، بدون هیچگونه ملاحظات و بصورت باز، به تبادل اطلاعات و تجربیات با ایالات متحده ادامه دهد.

ترامپ با تکرار اصطلاح کنایه آمیز «ویروس چینی»، که حساسیت نظام حکومتی این کشور را برانگیخته، تأکید کرد که مقامات چین «باید به ما را در جریان موضوع می گذاشتند.»

اگرچه به نظر می رسید ترامپ، بخشی از مسئولیت شیوع کرونا را بر گردن مقامات چینی می اندازد که کووید 19، برای اولین بار در ماه دسامبر در ووهان چین شناسایی شد، وی تأکید کرد که رابطه اش با همتای چینی وی، شی جینپینگ، بسیار خوب و رضایت بخش است.

ترامپ دوشنبه گذشته اعلام کرد که از موضع چین در مورد انتشار ویروس جدید کرونا «تا حدودی ناراضی» است و بار دیگر پکن را به عدم اشتراک گذاری اطلاعات مهم درباره این بیماری همه گیر، متهم کرد.

چین روز جمعه27 مارس، ثبت 55 مورد تازه پاندمیک کووید 19 را اعلام کرد که54 مورد از این تعداد، از «خارج از کشور» وارد شده اند.

این در حالی است که این کشور خود را برای بستن موقت مرزها و کاهش شمار پروازهای بین المللی به میزان قابل توجه، آماده می کند. بر أساس آخرین اخبار، چین، روز گذشته 67 مورد تازه ابتلاء را ثبت کرد.

در همین اثنا، روزنامه نیویورک تایمز، روز جمعه 27 مارس، اعلام کرد، براساس سرشماری ویژه مبتنی بر داده‌‌های گردآوری شده توسط این روزنامه، ایالات متحده اکنون بیشترین شمار قطعی ابتلاء به ویروس کرونا را در جهان دارد.

بر اساس آخرین برآورد ها، ایالات متحده با 300 میلیون نفر جمعیت، 93426 مورد ابتلاء به کووید 19 را به ثبت کرده و در نتیجه از چین و ایتالیا، پیشی گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید