قرنطینه 70 میلیون نفر در 3 ایالت آمریکا همزمان با گسترش شیوع کرونا در اروپا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

با گسترش شیوع ویروس جدید کرونا در اروپا و ایالات متحده، سه ایالت بزرگ آمریکا از 21 مارس 2020 قرنطینه شد و مقررات محدودیت رفت و آمد را بر شهروندان خود اعمال کرد.

این در حالی است که طوفان شیوع کرونا در بخش‌های گسترده‌ای از اروپا و افزایش ناگهانی تعداد مبتلایان و مرگ و میر ناشی از آن عملا ساختارهای بهداشتی و درمانی کشورهای اروپایی به ویژه در کشورهای ایتالیا و اسپانیا را با خطر فروپاشی مواجه ساخته است.

در آمریکا پس از آنکه ایالت کالیفورنیا روز جمعه قرنطینه شده و حرکت و رفت و آمد در آن محدود شد، اکنون ایالت‌های نیویورک و الینوی نیز رفت و آمد ساکنان این دو ایالت را به میزان زیادی از آغاز این هفته محدود می‌کنند.

جمعیت سه ایالت کالیفورنیا، نیویورک و الینوی بالغ بر بیش از 70 میلیون نفر است.

علاوه بر این، ایالت‌های کنتیک و اورگن در شرق و غرب آمریکا نیز خود را برای اتخاذ گام‌های مشابهی آماده می‌کنند.

از سویی شهردار نیویورک اعلام کرد که در چارچوب این طرح از تمامی کارکنان بخش‌های غیر اساسی خواسته می‌شود تا در منازلشان بمانند، و هر گونه تجمع‌هایی با هر تعداد نفرات ممنوع می‌شود و البته فعالیت‌های اساسی از قبیل خرید مواد غذایی، دارویی و ورزشی از این محدودیت‌های اعمال شده، مستثنی هستند.

فروپاشی بازارهای سهام

در همین رابطه عملیات بسته شدن در ایالت کالیفورنیا و سایر ایالت‌های آمریکا بار دیگر به فروپاشی بازارهای سهام منجر شد.

بازار داد و ستد سهام وول استریت نیز شاهد بدترین هفته از زمان بحران سال 2008 بود و شاخص صنعتی داو جونز در بازارهای سهام با بیش از 900 امتیاز کاهش تنها در یک هفته به میزان 17 درصد از ارزش سهام خود را از دست داد.

خطر فروپاشی ساختارهای بهداشتی و درمانی

مقامات آمریکایی همزمان با اتخاذ تدابیر و اقدامات پیشگیرانه‌ای در تلاشند تا از وقوع سناریوهایی مشابه آنچه پیش‌تر در چین و اروپا اتفاق افتاده و سیستم‌های خدمات درمان و بهداشت در ووهان چین و اروپا را با خطر فروپاشی مواجه ساخته، جلوگیری کنند.

این در حالی است که ساختارهای بهداشتی و درمانی در ایتالیا و اسپانیا در سایه شیوع گسترده ویروس کرونا که طبق آخرین آمار تاکنون جان بیش از 11 هزار تن را در سرتاسر جهان گرفته و بیش از ربع میلیون نفر را مبتلا کرده، با خطر فروپاشی مواجه شده است.

در بریتانیا دولت نیز این کشور از 65 هزار پرستار و پزشک بازنشته درخواست کرده تا به سرکار بازگردند.

شایان ذکر است ایتالیا و اسپانیا در روزهای گذشته شاهد جهش‌هایی در تعداد فوت شدگان مبتلا به ویروس کرونا بوده‌اند. در ایتالیا بیش از 4000 نفر و در اسپانیا بیش از 1002 بر اثر ابتلا به ویروس کرونا فوت شدند، از طرفی در فرانسه طی 24 ساعت گذشته با 78 مورد فوتی جدید تعداد فوت شدگان در این کشور به 450 تن افزایش یافت.

در آلمان مقامات بخش بهداشت و سلامت این کشور اعلام کردند با افزایش 2958 نفری تعداد مبتلایان به ویروس کرونا طی شب گذشته تعداد کل مبتلایان در این کشور به 13957 رسیده است و با این وجود شیوع ویروس کرونا در این کشور وارد مرحله انتشار سریع شده و چنانچه شهروندان تست نشوند این روند شیوع در دوره 3 ماهه آینده نزدیک به 10 میلیون نفر را در این کشور مبتلا خواهد کرد.

پاریس
پاریس

از سویی دیگر سرعت شیوع بیماری ابتلا به ویروس کرونا در آسیا کاهش یافته و نگرانی‌ها تنها به جلوگیری از بازگشت آن محدود شده است.

در همین راستا کمیته ملی بهداشت چین اعلام کرد که هر چند در چین قاره‌ای و برای سومین روز متوالی مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا با منشأ محلی به ثبت نرسیده است، اما 41 مورد مبتلا به ویروس طب 24 ساعت گذشته از خارج به این کشور وارد شده است. این در حالی است که روز جمعه تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در اقلیم هنگ کنک افزایش یافته که از جمله آن 35 مورد مبتلای وارد شده از خارج است.

همزمان با کاهش تدریجی موارد ابتلا به ویروس کرونا در چین مقامات این کشور محدودیت‌های رفت و آمد را کاهش داده و در تلاشند تا اقتصاد این کشور را بدون بازگشت بیماری مجددا رونق بخشند.

مقامات شهر ووهان در ایالت هوبی چین که از ماه دسامبر گذشته کانون انتشار ویروس کرونا بوده و از آنجا به تمام جهان انتقال یافت، اکنون اعلام کردند که سوپر مارکت‌ها، مغازه‌ها و بعضی از شرکت‌های فروش را از ساعت 9 صبح تا 6 بعد از ظهر بازگشایی می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید