پاسخ روسیه به ترامپ: روابطمان با سعودی حسنه است و جنگ نفت در کار نیست

کرملین؛ ما خواهان دخالت هیچ طرفی در روابطمان با سعودی نیستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

کرملین تأکید کرد که هیچ نوع جنگی بر سر قیمت نفت میان روسیه و پادشاهی سعودی در بازار وجود ندارد و روابط با پادشاهی را «حسنه» توصیف کرد.

مسکو در پاسخ به اظهارات دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریكا مبنی بر مداخله «در زمان مناسب» برای متوقف كردن نبرد بر سر بهای نفت، گفت: «ما بر این باور نیستیم كه جهتی باید مداخله كند.»

«تهدید به اعمال تحریم علیه روسیه، دیوانگی است»

دولت روسیه با اشاره به گزارش وال استریت ژورنال مبنی بر اینکه ایالات متحده در نظر دارد، تحریم‌هایی را علیه مسکو اعمال تا آن را مجبور به کاهش تولید نفت کند، این اقدام را «جنون موسمی» توصیف کرد که چیزی شبیه به ویروس کرونا است.

کرملین در حالی که خاطرنشان کرد، وضعیت پایین قیمت نفت «ناراحت کننده» است، بار دیگر تأکید کرد که این وضعیت، «فاجعه آمیز» نیست و روسیه ذخایر کافی را تولید کرده و تدابیر احتیاطی لازم را تدارک دیده است.

در همین حال، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین خاطرنشان کرد: «کاهش بهای روبل در روزهای اخیر به علت بروز تنشی بی‌سابقه در بازارها بوده است.»

ترامپ: به موقع مداخله خواهم کرد

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریكا روز پنج‌شنبه 19 مارس، با ابراز این موضعگیری كه در زمان مناسب، وارد جنگ میان پادشاهی سعودی و روسیه بر سر قیمت نفت خواهد شد، افزود: «قیمت نازل بنزین برای مصرف‌كنندگان آمریکایی، مطلوب است، حتی اگر به این بخش آسیب برساند.»

ترامپ در جریان کنفرانس مطبوعاتی کاخ سفید با توضیح اینکه او با چند نفر در مورد این منازعه صحبت کرده است، گفت: «ما در تلاش هستیم تا به گونه‌ای راه حل میانه، دست یابیم.»

او گفت: «این وضعیت برای روسیه بسیار مخرب است زیرا اقتصاد آنها تماما بستگی به بهای نفت دارد در حالی که قیمت کنونی نفت طی چند دهه گذشته تا بدین حد پائین نیامده بود، لذا این وضعیت برای روسیه، بسیار ویرانگر است. من در زمان مناسب، مداخله خواهم کرد.»

روزنامه‌ها: تهدید به اعمال تحریم علیه روسیه

وال استریت ژورنال روز گذشته 19 مارس، گزارش داد كه دولت ترامپ به منظور تثبیت بازار نفت خام، در حال بررسی موضوع سوق دادن پادشاهی سعودی به کاستن از تولید نفت در ازای تهدید روسیه به اعمال تحریم علیه آن می‌باشد.

ترامپ در 9 مارس در تماس تلفنی با شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی، در مورد وضعیت بازارهای نفتی صحبت کرده بود.

به گزارش وزارت خارجه آمریكا، جان ابی زید، سفیر آمریكا در پادشاهی سعودی نیز پنج‌شنبه گذشته با وزیر انرژی سعودی در مورد بازارهای نفتی صحبت كرد اما هیچ جزئیاتی از آنچه در آن گفت‌وگوها رخ داده، اعلام نشد.

پس از گوشه کنایه‌های ترامپ، قیمت نفت در حال بهبود است

قیمت نفت پس از دستاوردهای قابل توجه در نشست قبلی در پی اشاره ضمنی ترامپ، مبنی بر احتمال دخالت در جنگ بر سر بهای نفت میان روسیه و سعودی در «زمان مناسب»، امروز جمعه 20 مارس، رو به بهبودی است.

روند تصاعدی بهبود قیمت‌ها همچنین از برنامه‌های ایالات متحده برای خرید تا 30 میلیون بشکه نفت خام برای ذخیره‌سازی اضطراری تا پایان ماه ژوئن، تاثیر مثبت دریافت کرد، در حالی که گزارش‌ها حاکی از آن است که مراکز سازمان‌دهنده نفتی تگزاس، بزرگترین ایالت تولیدکننده نفت کشور، تولید نفت را محدود کرده‌اند.

معاملات آتی نفت برنت خام در ساعت 09:02 به وقت گرینویچ با 1.79دلار یا 6.٪ افرایش، به بشکه‌ای 30.26 دلار رسید.

معاملات آتی نفت خام ایالات متحده برای تحویل آوریل با 1.95 دلار افزایش، به هر بشکه 27.17 دلار رسید. قرارداد یک ماه دیرتر، امروز جمعه 20 مارس، پایان می‌یابد.

نفت خام وست‌تگزاس واسطه‌ای، فعال‌ترین معاملات آتی در ماه بود که با 1.89 دلار یا 7.3 درصد افزایش، به 27.80 دلار در هر بشکه رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید