پس از ایتالیا مدارس و رستوران‌ها در فرانسه و بلژیک نیز بسته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت فرانسه روز پنجشنبه 12 مارس 2020 از مرگ 13 تن دیگر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا خبر داد.

به گزارش وزارت بهداشت فرانسه، در 24 ساعت، 600 مورد جدید ابتلا به ویروس در این کشور ثبت شده و تعداد قربانیان بیماری کوید-19 تا شامگاه روز پنجشنبه به 61 نفر افزایش یافته است.

دولت فرانسه تمامی مدارس و دانشگاه‌ها را تعطیل کرد.

در همین حال، مدارس، دانشگاه‌ها و رستوران‌های بلژیک نیز بسته شده و تا اطلاع ثانوی بسته خواهد ماند. شمار مبتلایان به ویروس کرونا در بلژیک تاروز پنجشنبه (12 مارس)، 399 نفر و تعداد قربانیان این ویروس سه نفر اعلام شده است.

جمهوری چک نیز اعلام کرد که تا کنون 60 مورد مثبت ابتلا به ویروس کرونا در این کشور ثبت شده است.

ویروس کرونا پس از شیوع در ایتالیا، به دیگر کشورهای اروپایی نیز رسید، آخرین آمار از تعداد جان باختگان بر اثر ابتلا به کرونا در ایتالیا به 189 تن رسید، به این ترتیب تعداد قربانیان ویروس کرونا در این کشور به یک هزار و 16 مورد افزایش پیدا کرد.

این در حالی است که سازمان بهداشت جهانی، روز پنج‌شنبه 12 مارس 2020، تأکید كرد كه ویروس كرونا، علی‌رغم تبدیل شدن به یك بیماری پندامیک، در صورت افزایش اقدامات برای مقابله با این ویروس، قابل کنترل است.

تدروس آدنانوم گیبرسوس، مدیر این سازمان، در سخنان خود برابر دیپلمات‌های ژنو با ابراز نگرانی در مورد اقدامات برخی از کشورها، اظهار داشت: «ما بسیار نگران هستیم که برخی کشورها با سطح تعهد سیاسی لازم برای کنترل ویروس، با این تهدید، مقابله نکنند.»

او یک روز پس از توصیف «کووید 19» به عنوان یک بیماری پندامیک، عنوان نمود که پندامیک بودن کرونا، به معنای تسلیم شدن کشورها در برابر آن نیست و ایده دست برداشتن کشورها از مهار این ویروس و کاستن از شدت انتشار آن، بسیار خطرساز و نادرست است.

گیبرسوس همچنین افزود که همه کشورها باید ضمن ادامه راهبرد مهار، «توازن مطلوب را میان حمایت از سلامت و جلوگیری از اختلال و ناهمسازی اقتصادی و اجتماعی از یک سو و احترام به حقوق بشر از سوی دیگر برقرار کنند.»

گیبرسوس، عصر چهارشنبه 11 مارس، با اعلام این که «کووید 19» به یک بیماری همه‌گیر جهانی تبدیل شده، افزود که شمار موارد مبتلا به ویروس، خارج از چین، طی دو هفته گذشته، 13 برابر افزایش یافته است.

ویروس جدید کرونا که در ماه دسامبر گذشته در چین ظاهر شد، به جز قاره قطب جنوب، در تمام قاره‌های جهان انتشار یافته و در زندگی روزمره و چرخه اقتصادی شمار فزاینده‌ای از کشورها، ایجاد اختلال کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید