تدابیر پولی و مالی گروه 20 برای مقاومت در برابر تاثیرات کرونا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزرای دارایی و روسای بانک‌های مرکزی کشور‌های گروه بیست، روز جمعه 6 مارس، تعهد کردند که اقدامات مالی و پولی لازم را برای حمایت از واکنش‌های لازم در برابر ویروس کرونا و پشتیبانی از رشد اقتصادی در برابر تکانه‌های احتمالی در عرصه اقتصاد را عملی سازند.

وزرائی که ماه گذشته در ریاض ملاقات کردند در بیانیه مشترکی که پادشاهی سعودی ریاست گروه بیست منتشر کرد، تاکید کردند که از اقدامات و برنامه‌های اتخاذ شده از سوی کشورها برای حمایت از فعالیت‌های اقتصادی، استقبال ‌می‌‌کنند.

خبرگزاری پادشاهی سعودی نیز به نوبه خود به نقل از وزیران مزبور، مراتب استقبال آنها را از اقدامات و برنامه‌هایی که کشورها برای حمایت از فعالیت‌های اقتصادی انجام ‌می‌دهند، بیان کرد.

در این بیانیه، آمادگی آنها برای انجام اقدامات بیشتر از جمله تدابیر مالی و پولی در صورت نیاز با هدف حمایت از مقاومت در برابر ویروس، حمایت از اقتصاد در این مرحله و حفظ استحکام سیستم مالی، مورد تاکید قرار گرفته است.

سیاست‌های مناسب

قابل توجه است که محمد الجدعان وزیر دارایی پادشاهی سعودی، فوریه گذشته اعلام کرد که مقامات مالی این گروه، توافق کردند، خطرات شیوع ویروس را پیگیری کرده و سیاست‌های مناسبی را برای کاهش تأثیر آن بر اقتصاد جهانی، اتخاذ کنند.

این نشست دو روزه در ریاض، تحت تأثیر نگرانی از عواقب ناشی از شیوع ویروس کرونا قرار گرفت و صندوق بین‌المللی پول، پیش‌بینی کرد که رشد جهانی در فضای کنونی، 0.1 % کاهش خواهد یافت.

کریستالینا جورجیووا مدیر صندوق بین‌المللی پول گفت، ویروس کرونا که برای اولین بار در چین ظاهر شد، حتی اگر به سرعت مهار شود، تاثیر‌های منفی بر اقتصاد جهانی خواهد گذاشت و لذا خرد حکم ‌می‌کند تا آمادگی هر چه بیشتری برای تعامل با بروز این گونه پیآمدها وجود داشته باشد.

به همین منظور، او در بیانیه‌ای پس از نشست مسئولان مالی کشور‌های گروه بیست، خواستار هماهنگی تلاش‌ها برای مهار تأثیر ویروس بر مردم و اقتصاد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید