پلیس یونان با گاز اشک‌آور مانع ورود پناهجویان از ترکیه به خاک این کشور شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پلیس مرزی یونان عصر شنبه 29 فوریه برای جلوگیری از ورود پناهجویانی که از ترکیه به سمت این کشور در حال حرکت بودند، از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

شبکه سی ان بی سی (CNBC) گزارش داد، دولت یونان که قبلا اعلام کرده بود، به قول خود مبنی بر دور نگهداشتن مهاجران تأکید کرد.

پلیس مرزی یونان روز جمعه 28 فوریه 2020 صدها تن از پناهجویانی را که ساعاتی پس از اعلام باز شدن مرزهای ترکیه به سوی اروپا، راهی مرز میان دو کشور شده بودند را از ورود به یونان منع کرد. پیش از آن آنکارا اعلام کرده بود مانع عبور پناهجویانی که بخواهند به اروپا بروند، نمی‌شود.

رئیس ستاد کل ارتش یونان به همراه وزیر پلیس این کشور به منطقه مرزی رفته و دولت اعلام کرد که در «بالاترین سطح ممکن» وضعیت آماده‌باش قرار می‌گیرد. منابع دولتی یونان روز جمعه اعلام کردند که در پی تحولات شب گذشته ادلب سوریه، کنترل گذرگاه و نوار مرزی یونان و ترکیه تشدید شد.

یک مقام عالی‌رتبه تُرک گفت که در پاسخ به کشته شدن 33 سرباز ترکیه در پی حمله هوایی ارتش سوریه در ادلب، جلوی پناهجویانی که قصد عبور از این کشور و رسیدن به اروپا را دارند، نمی‌گیرد.

خبرگزاری آناتولی نیز ویدئویی منتشر کرد که نشان می‌دهد خیل گسترده‌ای از پناهجویان در حال رساندن خود به مرز ادرنه هستند و در گروه‌های چند صد نفری راهی روستاهای هم‌مرز با یونان شده‌اند.

منابع خبری که نام آنها فاش نشده اعلام کردند که آتن درباره این موضوع، با اتحادیه اروپا و ناتو در حال گفتگو و مذاکره است.

یونان به عنوان دروازه اصلی برای رسیدن به اروپا از ترکیه به شمار می‌رود و در سال‌های 2015 و 2016 صدهاهزار نفر از این طریق خود را به اروپا رساندند.

رسانه‌های ترکیه نیز روز جمعه اعلام کردند صدها نفر از پناهجویان با پای پیاده و از طریق شمال غربی ترکیه به سمت یونان و بلغارستان راه افتاده‌اند. این اتفاق پس از آن رخ داد که یک مسئول عالیرتبه ترکیه گفت که آنکارا از این به بعد مانع رسیدن پناهجویان به اروپا نخواهد شد.

تصمیم به عدم ممانعت پناهجویان برای رسیدن به اروپا از مسیرهای زمینی و دریایی و از طریق ترکیه را روز پنج‌شنبه 27 فوریه 2020 رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه اتخاذ کرد. اردوغان پس از جلسه‌ای چند ساعته با مسئولان عالی‌رتبه ترکیه در آنکارا این تصمیم را اتخاذ کرد.

علاوه بر این دولت یونان 50 کشتی جنگی را به جزایر یونان فرستاده تا مرزها مسدود شوند و اجازه عبور به قایق‌های پناهجویان داده نشود. از سوی دیگر ده‌ها هلیکوپتر هم در نزدیکی مرزها مستقر شده‌اند. یونان تلاش دارد تا مرزهای خود را به روی موج جدید پناهجویان و مهاجران ببندد و نیروهای امنیتی این کشور در حالت آماده باش کامل قرار گرفته‌اند.

ناظران بر این باورند این اقدام ترکیه با هدف تحت فشار گذاشتن اروپا و آمریکا صورت گرفته است تا ناتو از آنکارا در تقابل با روسیه و در پیشبرد سیاست های این کشور در سوریه حمایت کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم