ماکرون روسیه و ترکیه را به برقراری آتش‌بس در سوریه تشویق می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه، در دو تماس تلفنی جداگانه با همتایان روسی و ترک خود گفت که وی «از شدت فاجعه انسانی جاری»، ناشی از حمله سوریه و متحدانش در استان ادلب، نگران است.

دفتر ماکرون در بیانیه‌ای گفته است: «رئیس جمهوری، بر لزوم پایان فوری عملیات جنگی، تأکید کرده و از روسیه و ترکیه خواسته است تا به آتش بس دائمی و قابل پیگیری، به آن شکل که در جریان نشست چهار جانبه اجلاس سران در فرانسه و آلمان در پائیز 2018 در استانبول تعهد کردند، دست یابند.»

ماکرون همچنین با ابراز همبستگی خود با ترکیه در مورد تلفات نیروهای این کشور در این اواخر در سوریه، از ترکیه خواست تا با اتحادیه اروپا در زمینه مهاجرت، همکاری کند.

کشته شدن 26 سرباز رژیم در حملات ترکیه

شایان ذکر است که مرکز دیده بان حقوق بشر سوریه، شنبه 29 فوریه، گزارش داده بود، 26 نفر از نیروهای رژیم سوریه، درپی بمباران پهپادهای ترکیه علیه مواضع رژیم در شمال غربی سوریه، کشته شدند.

این بمباران، ساعاتی پس از اظهارات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، صورت گرفت که وی بار دیگر در آن، خواستار بی‌طرفی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در ارتباط با رخدادهای سوریه و دادن فضای عمل به ترکیه شد با بتواند با رژیم اسد به شیوه خاص خود، برخورد کند.

گفتنی است که نیروهای رژیم، حمله گسترده‌ای را با برخورداری از پشتیبانی روسیه، از ماه دسامبر در داخل و اطراف ادلب، آغاز کرده اند.

شایان ذکر است که گروه هیئت تحریرالشام (النصره پیشین) بیش از نیمی از مناطق استان و بخش‌های همجوار را در استان‌های حلب، حماه و لاذقیه، در کنترل خود دارد.

علاوه بر بحران انسانی ناشی از این حمله، که منجر به آوارگی حدود یک میلیون نفر شده، بروز بحران میان روسیه و ترکیه را نیز به دنبال داشته است. اردوغان چهارشنبه گذشته گفت: «بزرگترین مشکل ترکیه در ادلب، عدم توانایی در استفاده از حریم هوایی تحت کنترل مسکو است.»

وی بدون دادن توضیح بیشتر افزود: «ما به زودی راه حلی برای این موضوع خواهیم یافت.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size