سازمان ملل: 13 هزار مهاجر در مرز میان ترکیه و یونان تجمع کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از تهدید رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در مورد باز کردن مرزها بروی مهاجران پناهجو برای رفتن به اروپا، 13 هزار مهاجر در طول مرزهای ترکیه با یونان تجمع کردند.

سازمان بین المللی مهاجرت در بیانیه‌ای با بیان اینكه كارمندان این سازمان، نظاره‌گر «دست‌کم 13،000 نفر بوده اند که در امتداد مرز 212 كیلومتری»، حضور یافته بودند، گفت: «هزاران مهاجر از جمله، خانواده‌ها و كودكان، شب‌های سرد را در مرز میان ترکیه و یونان می‌گذرانند.»

به این ترتیب، اتحادیه اروپا، اوایل شنبه 29 فوریه، نسبت به موج تازه مهاجرت از ترکیه، ابراز نگرانی کرد.

اورسولا فون دیر لاین، رئیس کمیسریای اروپا، تأیید کرد که اتحادیه اروپا با نگرانی، «سرازیرشدن مهاجران از ترکیه به سمت مرزها در یونان و بلغارستان» را دنبال می‌کند.

ترکیه همچنان به باز کردن مرزهای خود دربرابر پناهندگان سوری برای فرار به اروپا، ادامه می‌دهد و حتی صحنه‌های نشر داده شده در شبکه‌های اجتماعی، نشان داده است که مقامات آنکارا، روز شنبه 29 فوریه، وسایل نقلیه را برای انتقال آنها از مرزهای سوریه و ترکیه به روستاهای حاشیه مرز یونان، فراهم کردند.

طبق گفته‌های یک مقام بلندپایه ترکیه، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، پنجشنبه گذشته، پس از یک جلسه امنیتی چند ساعته در آنکارا با ارکان بلند پایه دولتی، تصمیم گرفت که از ورود پناهجویان سوری به اروپا، چه از طریق زمین و چه از طریق دریا، جلوگیری نکند.

این مقام ترکیه در پاسخ به کشته شدن 33 سرباز ترک در حمله هوایی نیروهای دولت سوریه در ادلب، گفت: «آنکارا دیگر مانع از رسیدن پناهندگان سوری به اروپا نخواهد شد».

یونان، دروازه اصلی ورود صدها هزار پناهنده بود که در سال 2015 و 2016 در یک موج مهاجرت گسترده از ترکیه به سمت یونان، سرازیر شدند و این امر منجربه شکل گیری توافق با اتحادیه اروپا در ارتباط با متوقف کردن این روند شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید