اولین مبتلا به کرونا در جمهوری آذربایجان؛ یک روس بازگشته از ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جمهوری آذربایجان اعلام کرد، نخستین مورد ابتلا به کرونا ویروس را شناسایی کرده که یک مسافر روسی است و از ایران وارد این کشور شده است.

کشور آذربایجان، همسایه ایران، جمعه 28 فوریه 2020، اعلام کرد، یک شهروند روسیه که از ایران به این کشور سفر کرده، مبتلا به ویروس کرونا است.
این اولین مورد ابتلای کرونا در جمهوری آذربایجان به شمار می‌آید.

با شیوع و گسترش بیماری کرونا در ایران، کشورهای هم مرز با این کشور، از جمله ارمنستان، مرزهای خود را به روی آن بستند، برای همین شهروندان روسیه ناگزیرند برای بازگشت زمینی به کشور خود از خاک جمهوری آذربایجان عبور کنند.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان با اعلام بستن مرزها به روی ایران گفت: «ارتباط هوایی ایران با ارمنستان و ورود به ارمنستان از گمرک مغری، تنها گذرگاه مرزی دو کشور تعلیق شده است این ممنوعیت دو هفته برقرار می‌ماند».

همچنین در مرز ایران و ارمنستان، تدابیر بهداشتی و کنترلی برقرار شده است.

کابینه وزرای دولت آذربایجان، روز گذشته، قرارگاه مبارزه با ویروس کرونا در کشور را تحت نظارت خود، تشکیل داد و آزمایشگاه‌های سیار در باکو و برخی دیگر از شهرها راه‌اندازی کرد.

گفتنی است، عراق اولین کشوری بود که پروازهای خود را به ایران لغو کرد. این کشور اعلام کرد که دیگر هیچ مسافر ایرانی را نمی‌پذیرد و ویزا برای مسافران ایرانی صادر نمی‌کند.

پس از آن، کویت نیز تردد به ایران را ممنوع کرد. ترکیه هم مرزهای زمینی و ریلی خود با ایران را بست و پروازها از مبدا ایران را لغو کرد.

گرجستان هم پروازهای ایران را معلق کرد. سفارت افغانستان در ایران نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد تا اطلاع ثانوی ارائه خدمات کنسولی را به حالت تعلیق درمی‌آورد.

بر اساس آخرین آمار رسمی اعلام شده در ایران، مبتلایان به این بیماری 388 نفر و جان باختگان 34 نفر هستند.

وزیر امور خارجه آمریكا، 25 فوریه در جمع خبرنگاران در واشنگتن با اشاره به اینکه اطلاعاتی دارد که نشان می‌دهد ایران درباره ویروس کرونا، پنهان‌کاری می‌کند، نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس مایک پمپئو، اعلام کرد که مقامات ایران روی حقایقی درباره ویروس کرونا، سرپوش گذاشته‌اند.

او از همه کشورها از جمله ایران خواست تا درباره ویروس کرونا واقعیت‌ها را بگویند و برای مهار و مقابله با این ویروس با سازمان‌های بین‌المللی همکاری کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید