وزیر خارجه آمریکا: ایران طبیعی رفتار کند تا از انزوا در آید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریكا از ایران خواست كه اگر می‌خواهد انزوای خود را بشكند، باید مانند یک كشور عادی و طبیعی رفتار كند.

پمپئو عصر جمعه 21 فوریه در بیانیه‌ای تأكید كرد كه رژیم ایران باید با عواقب ادامه عدم رعایت مقررات بین‌المللی، تأمین مالی «تروریسم» و دخالت در امور منطقه، روبرو شود.

وی اندکی پس از اعلام «گروه ویژه اقدام مالی» مبنی بر اعمال مجدد کلیه تحریم‌ها علیه ایران به اتهام «تأمین مالی تروریسم»، افزود: «ایران باید رفتار غیرمسئولانه خود را متوقف کند واگر خواهان پایان دادن به انزوای خود است، باید به عنوان یک ملت طبیعی عمل کند.»

«تأمین مالی تروریسم»

«گروه ویژه اقدام مالی» (اف.ای.تی. اف) پیشتر، تمامی تحریم‌ها علیه ایران را بار دیگر فعال کرد چرا که طبق ارزیابی این گروه کاری، ایران اقدامات لازم در مبارزه با پول شویی و تامین مالی «تروریسم» را انجام نداده است.

این گروه اقدام در بیانیه‌ای در پایان نشست پاریس، تصریح کرد: « با توجه به عدم اجرای معاهده پالرمو در ارتباط با جرایم سازمان یافته فراملی، مطابق با استانداردهای ما، این گروه اقدام تصمیم به لغو تعلیق همه تحریم‌ها و دعوت از کشورهای عضو برای اجرای مؤثر آنها، گرفت.»

قابل توجه است که «گاوی»، نهاد دولتی که در سال 1989 تأسیس شد و شامل وزرای کشورهای عضو می‌شود، در سال 2016 به طور موقت، تحریم‌ها را به حالت تعلیق درآورد تا به ایران فرصت دهد، از استانداردهای بین المللی پیروی کند.

از آن زمان و به موازات سخت تر شدن مواضع دولت ترامپ نسبت به ایران، این تشکیلات پیش از تصمیم گیری در تابستان گذشته در خصوص لغو تحریم نخست و ادامه دوتحریم بعدی تا پائیز، چندین بار به تهران اخطار داده بود.

اعلام تحریم‌های دوباره علیه ایران، با برگزاری انتخابات مجلس در ایران در روز جمعه 21 فوریه هم زمان شد که انتظار می‌رود، جریان بنیادگرای تندرو، پیروز آن باشد چرا که شورای نگهبان، صلاحیت نامزدی حدود 6000 نفر را برای احرازنمایندگی مجلس، رد کرد.

قابل توجه است که لیست سیاه اف. ای. تی. اف، شامل ایران و کره شمالی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید