فرانسه خواستار برگزاری اجلاس فوری درباره سوریه با مشارکت آلمان، روسیه و ترکیه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه شامگاه جمعه 21 فوریه 2020 خواستار برگزاری اجلاسی درباره سوریه «در نزدیک‌ترین زمان ممکن» و با مشارکت آلمان، روسیه و ترکیه شد.

به گزارش خبرگزاری‌ها رئیس جمهوری فرانسه برگزاری اجلاس فوری درباره سوریه را با هدف متوقف کردن درگیری‌ها در استان ادلب در شمال غرب این کشور و اجتناب از وقوع بحران انسانی در این مناطق عنوان کرد.

مکرون در پی اجلاس اروپایی بروکسل درباره بودجه اتحادیه اروپا، گفت:« باید در نزدیک‌ترین زمان ممکن و با مشارکت آلمان، روسیه و ترکیه» اجلاسی فوری در استانبول برگزار کنیم.

رئیس جمهوری فرانسه قبل از ترک بروکسل افزود که «علی‌رغم تمامی فراخوان‌ها برای متوقف کردن حملات، نیروهای رژیم دمشق با حمایت روس‌ها به پیشروی‌هایشان در ادلب شمال غرب سوریه ادامه می‌دهند».

مکرون و آنگلا مرکل صدر‌اعظم آلمان پنج‌شنبه پیش از این تماس‌هایی تلفنی را با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری‌ ترکیه و ولادیمیر پوتین همتای روسی او انجام داده‌اند که طی این گفتگوهای تلفنی به بررسی ضرورت برگزاری اجلاس پرداختند.

در این راستا اردوغان رئيس جمهوری ترکیه خواستار اتخاذ «گام‌های ملموسی» برای جلوگیری از وقوع « فاجعه‌ای انسانی» در استان ادلب سوریه شد».

گام‌های ملموس

در همین راستا ریاست جمهوری ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور «بر ضرورت متوقف ساختن حملاتی که رژیم سوریه و طرف‌های حمایت کننده از آن در ادلب انجام می‌دهند، تاکید کرد».

اردوغان همچنین بر اهمیت اتخاذ گام‌های ملموسی برای جلوگیری از وقوع فاجعه‌ای انسانی در ادلب تاکید کرد.

از آغاز ماه جاری استان ادلب در شمال غرب سوریه صحنه تنش‌های بی‌سابقه میان دمشق و آنکارا بوده که به درگیری‌هایی میدانی در این منطقه و کشته شدن تعدادی از دو طرف انجامیده است.

طی این درگیری‌ها ارتش رژیم اسد در این مناطق دست‌کم 3 نقطه از 12 نقطه کنترل ترکیه در منطقه که بنا به توافق میان روسیه و ترکیه ایجاد شده را تصرف کرد.

یورش نیروهای رژیم اسد به استان ادلب که از اوایل ماه دسامبر گذشته آغاز شده تاکنون نزدیک به 900 هزار تن که اغلب‌شان از زنان و کودکان سوری هستند را به ترک منازلشان مجبور کرده است.

سازمان ملل متحد گفت که 170 هزار تن از این غیرنظامیان سوری بدون هیچ‌گونه سرپناهی آواره شده‌اند.

بنا به گزارش‌های دیدبان حقوق بشر سوریه حمله نیروهای رژیم اسد با پشتیبانی روسیه تاکنون منجر به کشته شدن بیش از 400 غیرنظامی شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید