پمپئو: خامنه‌ای از ترس انتخابات آزاد 7000 ایرانی را از نامزدی محروم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا جمعه 21 فوریه 2020 ضمن بیان این‌که ایرانی‌ها سزاوار برگزاری انتخاباتی آزاد و سالم هستند گفت، علی خامنه‌ای رهبر ایران از ترس برگزاری انتخاباتی آزاد و سالم بیش از 7000 شهروند ایرانی را از حق نامزدی برای انتخابات پارلمانی این کشور محروم کرده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، وزیر خارجه آمریکا همچنین رژیم ایران را به ترس از برگزاری انتخاباتی سالم و رقابتی متهم کرد.

وزارت خزانه‌داری ایالات‌ متحده روز پنج‌شنبه چند عضو شورای نگهبان قانون اساسی ایران را به دلیل رد صلاحیت‌های گسترده و دست‌کاری در روند اجرای انتخابات مجلس، تحریم کرد.

با دست‌کاری در روند اجرایی انتخابات مجلس ایران و رد صلاحیت‌های گسترده نامزدها از سوی شورای نگهبان، برایان هوک مسئول کارگروه ویژه اقدام در وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا انتخابات ایران را «نمایشی سیاسی» عنوان کرد.

بر همین اساس ایالات متحده آمریکا احمد جنتی دبیر شورای نگهبان به همراه محمد یزدی عضو شورا، عباسعلی کدخدایی، سخنگو و سیامک رهپیک و صادقی مقدم دو عضو دیگر این شورا را به فهرست تحریم‌ها افزود.

این افراد به دلیل ممانعت از اجرای انتخاباتی سالم و آزاد و نقشی که در رد صلاحیت‌های گسترده کاندیداهای انتخابات مجلس در ایران داشته‌اند، تحریم شدند.

بسیاری از کسانی که برای انتخابات مجلس در ایران ثبت‌نام کرده‌اند، رد صلاحیت شده‌اند. در میان رد صلاحیت‌شدگان نام بسیاری از نمایندگان فعلی مجلس نیز دیده می‌شود که می‌توان به علی مطهری، محمود صادقی، الیاس حضرتی، غلامرضا حیدری، فاطمه سعیدی، بهروز نعمتی، طیبه سیاوشی و علیرضا رحیمی اشاره کرد.

مجید انصاری، عضو اصلاح‌طلب مجمع تشخیص مصلحت نظام در روزهای گذشته گفت که سید محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری سابق ایران، خواستار ثبت‌نام 110 اصلاح‌طلب در انتخابات مجلس شده ولی تنها 5 نفر ثبت‌نام کرده و فقط یک نفر از آنان تایید صلاحیت شده است.

شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان نیز اعلام کرد که بیش از 90 درصد نامزدهایش برای انتخابات مجلس رد صلاحیت شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید