سفیر بریتانیا در عراق: حمله کنندگان به تظاهرکنندگان عراقی باید مجازات شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

استیون هیکی سفیر بریتانیا در بغداد دوشنبه 17 فوریه 2020 بر اهمیت مجازات حمله کنندگان به تظاهرکنندگان عراقی و همچنین به نهاد‌های دولتی تاکید کرد.

سفیر بریتانیا همچنین در اظهاراتی که از سوی تلویزیون عراق نقل شد تصریح کرد که اعمال هر گونه مجازات‌هایی عاملان خشونت‌ها را هدف قرار می‌دهد و علیه دولت یا مردم عراق نخواهد بود.

این اظهارات سفیر بریتانیا در عراق همزمان با آن مطرح شد که نمایندگی سازمان ملل در عراق ضمن هشدار خواستار محافظت از تظاهرکنندگان عراقی شده است.

دفتر سازمان ملل متحد در عراق گفت کاربرد بیش از حد نیرو و وجود «گروه‌های مسلح ناشناس» باعث نگرانی است. او از مقامات عراقی خواست تا کاربرد نیرو علیه تظاهرکنندگان را متوقف و عاملان خشونت‌ها را مجازات کنند.

نمایندگی سازمان ملل متحد همچنین مجددا خواستار محافظت از تظاهرکنندگان مسالمت‌آمیز شده و هدف قرار گرفتن آنها با استفاده از اسلحه‌های شکاری را محکوم کرده و در این راستا تاکید کرد که گزارش‌های موثقی در دست دارد که تظاهرکنندگان عراقی در روزهای 14, 15 ,16 فوریه جاری با استفاده از اسلحه‌های شکاری هدف قرار گرفتند.

راهکاری سیاسی در عراق

سفیر بریتانیا همچنین تاکید کرد که « امکانات دستیابی به راه حلی سیاسی برای اوضاع عراق وجود دارد».

سفیر بریتانیا ضمن ابراز نگرانی از نقش گروه‌های شبه نظامی مسلح در عراق گفت:«مهم است که نهادهای دولتی برای متوقف ساختن کاربرد قدرت از سوی گروه‌های مسلح علیه دولت تقویت شوند»، و افزود:«ما از نهادهای دولتی پشتیبانی می‌کنیم».

سفیر بریتانیا درباره اوضاع در منطقه گفت: «درک می‌کنیم که اوضاع در عراق و منطقه بسیار دشوار است و برای کاهش تنش‌ها میان ایران و آمریکا تلاش می‌کنیم».

او در ادامه افزود: «همکاری‌ها با اروپا درباره پرونده هسته‌ای ایران پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا همچنان ادامه خواهد یافت».

سفیر بریتانیا در بخش دیگری از اظهاراتش از ادامه دخالت‌های ایران در یمن ابراز نگرانی کرده و گفت: «از ماموریت مارتن گریفتس فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به یمن حمایت می‌کنیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید