ترامپ خواستار توقف حمایت‌های روسیه از جنایت‌‌های رژیم اسد در سوریه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید بامداد دوشنبه 17 فوریه 2020 اعلام کرد دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا ضمن ابراز نگرانی واشینگتن از ادامه خشونت‌ها در منطقه ادلب در شمال غرب سوریه، از روسیه خواست تا به حمایت‌هایش از «خشونت‌های شنیع و بی‌رحمانه»‌ای که رژیم سوریه مرتکب می‌شود پایان دهد.

بنا به اعلام کاخ سفید دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا طی گفتگویی تلفنی با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه «نگرانی‌اش از ادامه خشونت‌ها در ادلب (…) را ابراز داشته و تمایل ایالات متحده آمریکا برای مشاهده پایان حمایت‌های روسیه از خشونت‌های شنیع و بی‌رحمانه رژیم اسد را به او ابلاغ کرد».

این در حالی است که نیروهای رژیم سوریه در حمله به آخرین پناهگاه‌های اپوزسیون این کشور در منطقه ادلب در شمال غرب سوریه پیشروی‌های جدیدی را انجام داده‌اند و رسانه‌های وابسته به رژیم سوریه از تصرف مناطق حومه ادلب و از جمله شهرها و روستاهای آن خبر دادند.

نیروهای رژیم سوریه با پشتیبانی هوایی جنگنده‌های روسی از دسامبر گذشته حمله به ادلب و دو استان دیگر حلب و لاذقیه این کشور را ادامه دادند.

ترامپ همچنین در گفتگوی تلفنی‌اش با اردوغان که روز شنبه انجام شد تاکید کرد که « دخالت‌های خارجی مستمر در لیبی تنها به بغرنج شدن بیشتر اوضاع خواهد انجامید».

کنترل کامل

از سویی دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که نیروهای رژیم سوریه طی ساعاتی 30 شهرک و روستای اطراف شهر ادلب را برای اولین بار از زمان آغاز بحران در سال 2011 به تصرف کامل خود درآوردند.

دیدبان حقوق بشر سوریه در این‌باره توضیح داد که تنها تعداد معدودی از مناطق که بارزترین آنها « کفرحمره»، «حریتان» و «عندان» هستند، فاصله مانده تا نیروهای رژیم سوریه کنترل امنیتی شهر ادلب را به دست گیرند.

بنا به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه رژیم سوریه با این پیشروی‌ها کنترل نزدیک به 95 درصد از مناطق حومه‌های جنوبی و غربی شهر ادلب را به دست گرفته است.

از دسامبر سال گذشته نیروهای رژیم اسد با پشتیبانی نیروهای روسیه یورش گسترده‌شان به مناطقی در استان ادلب و مناطق استان‌های مجاور آن که در کنترل گروه هیأت تحریر الشام (النصره سابق) و دیگر گروه‌های کم‌نفوذ اپوزسیون است را آغاز کردند.

این یورش نیروهای رژیم سوریه و بنا به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه تاکنون منجر به کشته شدن بیش از 380 تن از غیرنظامیان و بنا به آمار سازمان ملل باعث فرار بیش از 800 هزار تن از مردم این مناطق شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید