پمپئو: آمریکا از تنگه هرمز حمایت کرده و امنیت خلیج را تضمین می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا، روز شنبه 15 فوریه با بیان این که واشنگتن مداخلات ایران در عراق، لبنان و سوریه را محکوم می‌کند، تأکید کرد که ایران برای منافع خود از جوانان عراقی و لبنانی سوءاستفاده می‌کند.

او در ادامه تأکید کرد که ایالات متحده از تنگه هرمز محافظت کرده و امنیت خلیج را تضمین می‌کند.

اظهارات پمپئو، بخشی از سخنان او در همایش امنیتی مونیخ بود که طی آن شماری از دستاوردهای امنیتی و نظامی آمریکا در «مقابله با تروریسم و زیاده‌طلبی‌های» ایران را برشمرد.

پمپئو با خاطرنشان کردن این امر که آمریکا با «داعش» و اندیشه‌های افراطی آن جنگید و موفق شد از شر (ابوبکر) البغدادی خلاص شود، افزود: «ما تلاش‌هایی نستوه برای جلوگیری از دستیابی داعش به سرپناهی امن به انجام دادیم.»

او با بیان این که کشورش اتهامات آلمان مبنی بر خروج واشنگتن از صحنه بین‌المللی را رد می‌کند، تأکید کرد که در جهان غرب، استقلال در کنار دموکراسی وعدالت، اموری مبنائی و اساسی به شمار می‌آیند.

پمپئو، جمعه گذشته گفته بود که رهگیری اسلحه ارسالی از ایران برای حوثی‌ها، دلیلی بر این واقعیت است که ایران، بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان است.

او با تأکید براین که تهران با قاچاق اسلحه برای حوثی‌ها، با شورای امنیت چالش می‌کند، خواستار اقدام بین‌المللی برای تجدید تحریم تسلیحاتی اعمال شده بر ایران شد، که به زودی منقضی می‌شود.

پمپئو در توئیتی در حساب کاربری خود گفت: «نیروی دریایی ایالات‌ متحده، 385 موشک ساخت ایران و دیگر قطعات تسلیحاتی را در مسیر رسیدن به حوثی‌ها در یمن رهگیری کرده است که این امر، نمونه دیگری از ادامه اقدامات ایران به مثابه بزرگترین حامی تروریسم در جهان در چالش با شورای امنیت سازمان ملل است».

پمپئو افزود: «جهان باید خشونت ایران را نپذیرد و هم اکنون تحرکی را در راستای تجدید تحریم تسلیحاتی اعمال شده علیه ایران، شروع کند که در تاریخ صلاحیت آن در آستانه پایان است.»

در ارتباط با همایش مونیخ، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا پس از پمپئو در سخنانش اظهار داشت که واشنگتن با شرکت‌های فناوری در ایالات متحده و کشورهای هم‌پیمان، در راستای توسعه گزینه‌های دیگری برای تأمین‌کنندگان خدمات نسل پنجم فناوری چینی، همکاری دارد.

او در ادامه افزود که این گزینه‌ها پیشتر، در پایگاه‌های نظامی، مورد آزمایش قرار گرفته‌اند.
وزیر دفاع آمریکا گفت: «ما از شرکت‌های فناوری در ایالات متحده و کشورهای هم‌پیمان می‌خواهیم که راه حل‌های جایگزین فناوری نسل 5 را توسعه دهند. ما هم اکنون نیز در همکاری با آنها سرگرم آزمایش این دست از فناوری‌ها در پایگاه‌های نظامی خود هستیم.»

اسپر افزود: «توسعه شبکه‌های ایمن ما با فناوری نسل پنجم، سودی را عاید ما می‌سازد که از سود حاصل از مشارکت با شرکت‌های چینی بسیار بیشتر است که از دولت یارانه‌های کلان می‌گیرند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید