کمک 100 میلیون دلاری آمریکا به چین و دیگر کشورها برای مقابله با ویروس کرونا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا جمعه 7 فوریه اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا 100 میلیون دلار کمک را به چین و دیگر کشورهایی که از شیوع ویروس متأثر شده‌اند تقدیم خواهد کرد تا با این بیماری واگیردار مقابله کنند.

پمپئو وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «این تعهد- به همراه صدها میلیون دولاری که به طور سخاوتمندانه‌ای از سوی بخش خصوصی آمریکا تقدیم می‌شوند- رهبری قدرتمند ایالات متحده در واکنش به این وبا را به نمایش می‌گذارد».

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا جمعه تلاش‌های همتای چینی‌اش در مبارزه با ویروس کرونا که تاکنون توانسته کانون انتشار آن را محاصره کرده را ستایش کرد. این در حالی است که دانشمندان هنوز درمان یا واکسنی برای مقابله با ویروس کرونای جدید نیافته‌اند.

ترامپ پس از تماس تلفنی با شی جین پینگ رئیس جمهوری چین در سلسله توئیت‌هایی بر شبکه «توئیتر» گفت که پکن «انضباط بزرگی» را در مقابله با شیوع ویروس کرونا که در آنجا تاکنون جان بیش از 600 نفر را گرفته است از خود نشان می‌دهد.

دونالد ترامپ افزود که «هیچ‌ چیزی آسان نیست، اما او با آمدن فصل گرما پیروز خواهد شد، امیدواریم ویروس تضعیف و سپس از بین برود».

ترامپ افزود: «انضباط بزرگی در چین وجود دارد»، او همچنین گفت: «رئیس جمهور شی (جین پینگ) قاطعانه عملیاتی را رهبری می‌کند که بی‌نهایت موفقیت آمیز است. ما از نزدیک با چین کار می‌کنیم تا کمک تقدیم کنیم».

شایان ذکر است چین روز دوشنبه از ایالات متحده به خاطر اعمال محدودیت‌هایی علیه اتباع چینی و ممانعت از ورود آنها به خاک آمریکا به خاطر خطر انتشار ویروس جدید کرونا به شدت انتقاد کرد.

چین همچنین ایالات متحده آمریکا را متهم کرد که در واکنش به انتشار ویروس کرونا باعث «ایجاد رعب و وحشت و انتشار آن» شده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین پیش‌تر گفت بود که ایالات متحده آمریکا «کمک مهمی تقدیم نکرده است» و اولین کشوری بود که کارکنان کنسولگری خود را از شهر ووهان خارج کرده و از اخراج بخشی از کارکنان سفارت خود سخن به میان آورده و نیز «محدودیت‌هایی علیه ورود مسافران چینی به خاک آمریکا اعمال کرده است».

شهر «ووهان» مرکز ایالت هوبی که کانون انتشار ویروس کرونا است و دیگر شهرهای این ایالت همچنان به دلیل محدودیت‌های شدید جابجایی و مسافرتی در انزوای شدید و قرنطینه به سر می‌برند.

چین علاوه بر این به دلیل محدودیت‌های پروازی و لغو پروازها از و به مقصد این کشور با انزوای بین‌المللی فزایندهای مواجه شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید