هواپیمای اوکراینی... شکایت از خامنه‌ای وادعای غرامت 1.5 میلیارد دلاری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دو وکیل دعاوی کانادایی که پیشتر، شکایات قضایی موفقی را علیه رژیم ایران به انجام رسانده‌اند، این بار به نیابت از بازماندگان قربانیان هواپیمای اوکراینی که ماه گذشته به ضرب موشک سپاه پاسداران، سرنگون شد، خواستار پرداخت غرامت مالی معادل 1میلیارد و 500 میلیون دلار به خانواده قربانیان از سوی رژیم ایران شدند.

در جریان سرنگونی هواپیمای اوکراینی که در پی شلیک پدافند سپاه پاسداران اتفاق افتاد، 176 نفر از جمله 57 شهروند کانادایی که عمدتا دوتابعیتی بودند، همچنین چندین شهروند اوکراین، افغانستان و بریتانیا و شهروندان ایرانی، کشته شدند.

شاکی اصلی چه کسی است؟

به‌خاطر ترس از تهدیدات جمهوری اسلامی، شاکی پرونده با نام مستعار «جان داو»، از اعضای درجه یک خانواده «جک داو» معرفی شده است.

در متن شکایت وکلا آمده است: «سرنگون سازی این هواپیما اقدامی تروریستی و متعمدانه بوده است».

این در حالی است که مسئولان ایران، هیچ گونه اظهار نظری فوری در خصوص شکایت مزبور نکردند زیرا مراکز دولتی در تعطیلات آخر هفته بودند.

پیروزی قبلی

مارک آرنولد وکیل شناخته شده کانادایی در سال 2017 نیز همراه با پدر وکیلش در پرونده دیگری، وکالت ضبط دارایی‌های ایران به نفع شاکیان را با موفقیت به انجام رسانده بود که مربوط به شکایت قربانیان انفجارها، و ترورها و آدم‌ربایی‌هایی بود که دادگاه‌های آمریکا، ایران را مسئول آن قلمداد کرده بودند ولی شاکیان در نهایت نتوانستند مبلغ یک میلیارد و 700 میلیون دلار غرامت تعیین شده از سوی دادگاه را از ایران بگیرند.

به گفته منابع آگاه، معلوم نیست ذخایر و دارایی‌های ایران در کانادا، ارزشی برابر با مبلغ غرامت ادعا شده از سوی این وکلا داشته باشند.

آرنولد در خصوص این موضوع گفت، به احتمال زیاد، رسیدگی به این شکایت، سال‌ها زمان خواهد برد و دادگاه استیناف و تجدید نظر هم ممکن است هر گونه حکمی را در مورد این شکوائیه صادر کند که اجرای آن به آینده موکول گردد.

به گفته وی، هدف اصلی این است که صدای خانواده قربانیان و درخواست آنها برای گرفتن خسارت و تاوان عزیزان‌شان، شنیده شود.

تنها رهبر نیست که از وی شکایت شده

علاوه بر شکایت از خامنه‌ای، شکایاتی هم از فرماندهان ارشد سپاه از جمله امیرعلی حاجی زاده، فرمانده هوا فضای سپاه در 24 ژانویه در تورنتو اقامه شده که مسئول یکان پرتاب موشک به سوی هواپیمای اوکراینی بوده است.

آرنولد تاکید کرد، دولت کانادا می‌بایست مراتب را به مقامات ایرانی رسما ابلاغ کند و تردیدی نیست که امور در مسیر و روند درست خود قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size