چین: توان شکست دادن کرونا را داریم و اقتصاد ما متاثر نخواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گفته رسانه‌های رسمی چین، شی جین پینگ رئیس جمهوری این کشور روز جمعه7 فوریه به دونالد ترامپ همتای آمریکایی خود گفت که کشورش، «کاملاً قادر» برای ریشه کن کردن ویروس جدید کرونا است.

بر اساس پاره‌ای از سخنان پخش شده رئیس جمهوری چین از تلویزیون ملی این کشور، وی به ترامپ گفت، چین «از اطمینان کامل و توانمندی برای ریشه کن کردن» ویروس کرونا، برخوردار است.

او همچنین تأکید کرد که اقتصاد این کشور در دراز مدت، از بحران کرونا متاثر نخواهد شد.

در همین راستا، شی جین پینگ از آمریكا خواست تا واكنش منطقی در برابر شیوع ویروس کرونا از خود نشان دهد.

اعتماد ترامپ به چین

از سوی دیگر در بیانیه کاخ سفید آمده است که ترامپ در جریان مذاکرات با همتای چینی خود، «اعتماد» خویش را به توانایی چین در مقابله با ویروس کرونا، مورد تاکید قرار داد.

در این بیانیه همچنین آمده است که « رهبران دو کشور، در مورد ادامه تماس‌ها و همکاری‌های تنگاتنگ میان دو طرف؛ گفت‌وگو کردند.

چین روز دوشنبه گذشته، واشنگتن را به خاطر اعمال محدودیت ورود شهروندان چینی به خاک آمریکا به دلیل ویروس کرونا، به شدت مورد انتقاد قرار داده، واکنش واشنگتن نسبت به شیوع ویروس را «وحشت افکنانه » توصیف کرد.

هوآ شونیانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، گفت: «ایالات متحده، کمک چندانی ارائه نداد و اولین کشوری بود که کارمندان کنسولگری خود را در ووهان خارج کرد و خروج بخشی از کارمندان سفارت خود و اعمال محدودیت در خصوص ورود مسافران چینی را مطرح ساخت.»

این در حالی است که بسیاری از ناظران از احتمال تحت تأثیر قرار گرفتن اقتصاد جهانی از این بحران جدید سخن می‌گویند که گریبان‌گیر این «غول اقتصادی» شده است.

دشمن ناشناخته

قابل توجه است که سازمان بهداشت جهانی پنجشنبه 6 فوریه، در نشستی خبری مطبوعاتی اعلام کرد که ویروس کرونا، هنوز هم با وجود افزایش تعداد مراکز تحقیقاتی ( از 2500 به 7000 مرکز) که در زمینه ویروس به تحقیقات در کشورهای مختلف جهان می‌پردازند، «دشمن ناشناخته» مانده است. این مرکز فاش ساخت، هیچ اطلاعات مستندی در مورد منبع این بیماری واگیردار، نحوه شیوع آن و میزان شیوع احتمالی، در دست نیست.

در همین اثنا، شمار جدیدی از قربانیان ویروس کرونا به ثبت رسیده؛ به طوری که شمار تلفات در چین به 636 مورد افزایش یافته است که نسبت به روز قبل، 73 مورد افزایش مشاهده می‌شود.

از مجموع آمار مرگ ومیر، در استان مرکزی هوبی، مرکز شیوع این ویروس، 69 مورد ثبت شده که 64 مورد در ووهان، مرکز این استان است.

کمیته بهداشت استان هوبی در گزارش روزانه خود اعلام کرد: «2447 مورد جدید از ابتلاء به ویروس، ثبت شده است».

روز پنجشنبه 6 فوریه در سراسر سرزمین چین، 3 هزار و 143 مورد ابتلاء تازه، ثبت گردید که تعداد مبتلایان را به 31161 نفر رساند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید