وزیر خارجه فرانسه خواستار رهایی دو شهروند فرانسوی در ایران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزیر امور خارجه فرانسه دوشنبه 3 فوریه 2020 در اظهاراتی خواستار آزادی دو شهروند فرانسوی شد که به دلایل امنیتی در ایران بازداشت شده‌اند.

به گزارش رویترز، ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه طی اظهاراتی از ایران خواست، دو شهروند فرانسوی را که از ژوئن 2019 در ایران در زندان به سر می‌برند آزاد کند.

دو شهروند بازداشت شده در ایران، یکی رولند مارشال یک محقق دانشگاه علوم سیاسی پاریس و فریبا عادل‌خواه یک فرانسوی-ایرانی از اعضای انجمن علمی این دانشگاه است.

لودریان این بازداشت‌ها را غیرقابل تحمل خوانده و گفت: «ما این را به عالی‌رتبه‌ترین مقامات از جمله (رئیس جمهور) حسن روحانی اعلام کرده‌ایم، ما فکر می‌کنیم که ایران با آزاد کردن آن‌ها پیام مجاب کننده‌ای را مخابره خواهد کرد».

وزارت امور خارجه فرانسه 27 دسامبر 2019 در اعتراض به ادامه زندان دو شهروند این کشور در ایران، بهرام قاسمی سفیر تهران در پاریس را احضار کرد.

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه 10 دسامبر 2019 گفت، زندانی شدن دو شهروند کشورش در ایران غیرقابل و تحمل است.

ماکرون خواستار آزادی فوری آنها شده و گفت، این موضوع عملا تلاش‌های فرانسه برای تنش‌زدائی از روابط واشنگتن و تهران را پیچیده‌تر می‌کند. او در صفحه توئیترش نوشت: «در روز جهانی حقوق بشر من به فریبا عادلخواه و رولان مارشال دو شهروند بازداشت شده ما در ایران و خانواده‌های‌شان می‌اندیشم...زندانی شدن آنها را نمی‌توان تحمل کرد. آنها باید بدون تأخیر آزاد شوند. من این موضوع را به رئیس جمهور روحانی گفتم و اینجا هم تکرار می‌کنم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید