ایران پس از نشر فایل صوتی برج مراقبت توسط اوکراین: دیگر هیچ سندی به اوکراین نمی‌دهیم‌

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از انتشار فایل صوتی مکالمه برج مراقبت با یک خلبان پرواز داخلی ایران که درباره پرتاب موشک به هواپیمای اوکراینی صحبت می‌کنند، مدیرکل سوانح سازمان هواپیمایی ایران این سند را جز مدارک «محرمانه» دانست که به تیم کارشناسی اوکراین ارائه شده بود و با ابراز نارضایتی از رسانه‌ای شدن این فایل اعلام کرد که دیگر هیچ سندی به اوکراین داده نمی‌شود.

یک رسانه اوکراینی (یونیان اوکراین) فایلی صوتی منتشر کرده که در آن گفت‌وگوی میان برج مراقبت فرودگاه با خلبان یک هواپیمای مسافری شرکت آسمان است که درباره لحظه سقوط هواپیمای اوکراینی موشک‌خورده صحبت می‌کنند.

حسن رضایی فر مدیر کل سوانح سازمان هواپیمایی ایران در اولین واکنش رسمی به این اقدام اوکراین، دوشنبه 3 فوریه 2020، به خبرگزاری مهر گفت که این فایل از مجموعه «اسناد محرمانه‌ای» بوده که در تیم مشترک بررسی سانحه هوایی در اختیار گروه کارشناسان اوکراینی قرار گرفته و نباید بدون هماهنگی منتشر می‌شد.

انتشار این فایل باعث شده گفته‌های مقامات رسمی از جمله رهبر جمهوری اسلامی و رئیس جمهوری این کشور که تاکید کرده بودند از دلیل سانحه هواپیمای اوکراینی بی اطلاع بودند بار دیگر زیر سوال برود.

حسن روحانی تاکید کرده بود که وی و مجموعه دولت، سه روز پس از این حادثه از دلیل واقعی سقوط هواپیما خبردار شده اند. همچنین رئيس سازمان هواپيمايی ایران و سخنگوی دولت نیز پرتاب موشک به هواپیمای اوکراینی را رد کرده بودند.

در فایل صوتی که توسط یونیان اوکراین منتشر شده، خلبان پرواز هواپیمایی آسمان به زبان فارسی به برج مراقبت می‌گوید که شاهد نور شلیک موشک و همچنین انفجار پس از آن است ولی برج مراقبت از وجود چنین موضوعی اظهار بی اطلاعی می‌کند. این فایل صوتی چند ساعت گذشته در شبکه‌های اجتماعی به عنوان مکالمه خلبان پرواز اوکراینی با برج مراقبت در حال بازنشر است.

رضایی‌فر در این باره گفت: «این اقدام اوکراینی‌ها سبب شد دیگر هیچ سندی به آنها ارائه ندهیم».

گفتنی است، سه روز پس از سانحه سقوط هواپیمای بوئینگ 737 اوکراین و جان باختن تمامی سرنشینان این هواپیما، ستاد کل نیروهای مسلح ایران به شلیک پدافند هوایی به این هواپیما اعتراف کرد.

به گفته این ستاد، شلیک «غیرعمدی» و به دلیل «خطای انسانی» روی داد.

پس از اعتراف ایران به سرنگونی هواپیمای اوکراینی، خشم عمومی بالا گرفت و مجموعه اعتراضات مردمی، دانشجویی و ضدحکومتی در سراسر ایران برگزار شد. این اعتراضات به پنهانکاری مسئولان طی سه روز صورت گرفت. عمده شعارهای این اعتراضات علیه علی خامنه‌ای و سپاه پاسداران و درخواست استعفا و محاکمه آنان بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید