با پایان جلسات محاکمه‌ در سنای آمریکا حکم تبرئه ترامپ هفته آینده اعلام خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مجلس سنای آمریکا شامگاه جمعه 31 ژانویه 2020 به ممنوعیت جلب شاهدان بیشتر از سوی دمکرات‌ها رأی داده و بدین وسیله به فصل دیگری از محاکمه دونالد ترامپ پایان داده و حکم تبرئه او احتمالا تا هفته آینده اعلام خواهد شد.

به گزارش‌ خبرگزاری‌ها جمهوری‌خواهان در مجلس سنای آمریکا شامگاه جمعه تعداد آرای ضروری برای مخالفت با تلاش‌های دمکرات‌های برای تمدید محاکمه ترامپ را به دست آوردند که با این وجود دیگر نیازی به احضار شدن شاهدان عینی بیشتر وجود نخواهد داشت.

این تحول در مجلس سنای آمریکا مقدمات تبرئه ترامپ از دو اتهام‌ علیه او از سوی دمکرات‌ها، نظیر سوء استفاده از قدرت و کارشکنی در روند کار کنگره به دلیل تعامل‌ او با اوکراین، را فراهم می‌کند.

میچ ماکونیل رهبر گروه اکثریت جمهوری‌خواه در سنای آمریکا جمعه پیش از این گفته بود که او پیش‌بینی می‌کند «محاکمه (ترامپ) تا چند روز آینده پایان پذیرد». مجلس سنای آمریکا روز جمعه با ادامه روند محاکمه ترامپ در روز دوشنبه ‌آینده موافقت کرد.

همچنین مجلس سنای آمریکا چهارشنبه آینده نیز درباره تبرئه ترامپ رای‌گیری خواهد کرد.

پس از ساعت‌ها مناقشه در مجلس سنای آمریکا بر سر سرنوشت ترامپ، این مجلس با اکثریت 51 رای در مقابل 49 رای مانع از پیشنهاد دمکرات‌ها برای احضار شاهدانی جدید یا ارائه مدارک جدیدی برای محاکمه ترامپ شد و به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود حکم تبرئه ترامپ تا روز چهارشنبه آینده صادر شود.

رای‌گیری در سنای آمریکا پس از آن صورت گرفت که دمکرات‌ها شدیدا خواستار حضور جان بولتون مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید شده بودند تا درباره مسأله ترامپ و اوکراین شهادت دهد.

از سویی میت رامنی و سوزان کولینز دو سناتور جمهوری‌خواهی بودند که همگام با دمکرات‌ها خواستار دعوت از شاهدانی جدید بودند اما تلا‌ش‌های آنها در این‌باره ناکام ماند.

رسانه‌های آمریکایی به نقل از چندین منبع پارلمانی اعلام کردند که محاکمه ترامپ در مجلس سنای آمریکا تا چهارشنبه آینده پایان خواهد پذیرفت و پیش‌بینی می‌شود رای‌گیری در مجلس سنا به تبرئه رئیس جمهوری آمریکا خواهد انجامید، زیرا که محکومیت ترامپ در مجلس سنای آمریکا نیازمند اکثریت دو سوم آرا است و این در حالی است که جمهوریخواهان هم پیمان با ترامپ اکثریت کرسی‌های مجلس سنای آمریکا را در دست دارند.

ترامپ درخواست از بولتون برای اعمال فشار بر اوکراین را تکذیب کرد

از سویی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، جمعه ادعای مطرح شده در یک گزارش مبنی بر این‌که او به جان بولتون مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید دستور داده تا مستقیما در طرحی سری برای فشار بر رئیس جمهوری اوکراین جهت محقق ساختن اهداف سیاسی شخصی دخالت کند را تکذیب کرد.

روزنامه «نیویورک تایمز» در گزارشی درباره کتابی متعلق به جان بولتون که هنوز انتشار نیافته، مدعی شده است که ترامپ به جان بولتون مشاور امنیت ملی‌ آمریکا دستور داده تا دیداری میان ولادیمیر زیلینسکی رئیس جمهوری اوکراین و وکیل خصوصی‌اش رودی جولیانی ترتیب دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید