نوسانات قیمت نفت در پی شیوع ویروس کرونا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

شیوع ویروس کرونا باعث شده قیمت نفت در جهان دچار نوساناتی شود، کاهش دو درصدی قیمت نفت در روز گذشته، امروز پس از این که سازمان جهانی بهداشت در پی شیوع ویروس کرونا در سطح جهان وضعیت اضطراری اعلام کرد، ناگهان افزایش یافت.

شیوع ویروس کرونا در چین و سرایت آن به چندین کشور دیگر، قیمت نفت را دچار نوساناتی کرد که واکنش هایی را از سوی سازمان اوپک در پی داشت، این نهاد بین المللی تصمیم گرفته نشست خود را زودتر از موعد مقرر برگزار کند.

بر اساس آمار اعلام شده توسط «سازمان جهانی بهداشت»، بیش از 200 نفر در چین پس از ابتلا به این بیماری جان خود را از دست دادند. همچنین این ویروس به 18 کشور سرایت کرده که باعث ایجاد وضعیت اضطراری شده است.

با شیوع ویروس کرونا که جان میلیون‌ها انسان را در سطح دنیا تهدید می‌کند، سازمان جهانی بهداشت وضعیت اضطراری جهانی اعلام کرد اما برای سفر و تجارت به چین، محدودیتی تعیین نکرد اما با همه این‌ها، قیمت نفت افزایش یافت.

بر اساس گزارش سی ان ان، قیمت نفت دو درصد جهش یافت، قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت، 1.16 دلار افزایش پیدا کرد و به 59.45 دلار رسید.

قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین تگزاس غرب آمریکا، دابلیوتی‌آی، نیز با افزایش 1.06 دلار به 53.20 دلار رسید.

شاخص برنت در جلسه معاملاتی دیروز 2.5 درصد کاهش یافت و با جهش امروز همچنان 2 درصد در این هفته سقوط کرده است.

شاخص نفت آمریکا هم در جلسه معاملاتی دیروز 2.2 درصد سقوط کرده بود و حالا سقوط این هفته خود را به 1.8 درصد کاهش داد.

هفته گذشته تا روز پنج شنبه، به دلیل نگرانی سرمایه گذاران و تاجران از تاثیر منفی شیوع ویروس کرونا در چین، تقاضا برای نفت و فرآورده‌های نفتی، کاهش داشته و به پایین‌ترین حد در سه ماه گذشته رسیده‌ بود.

تغییر در تقاضای نفت از سوی چین که بزرگترین واردکننده نفت جهان است، بر قیمت این کالا تاثیر گذاشت. بر اساس آمارهای گمرکی، در سال 2019، چین روزانه 10 میلیون و 120 هزار بشکه نفت وارد کرده است که برابر بیش از ده درصد کل مصرف نفت جهان است.
اگرچه سازمان بهداشت جهانی با وضع محدودیت‌های سفر و تجارت به چین مخالفت کرد اما اعلام وضعیت اضطراری توسط این سازمان باعث افزایش دوباره قیمت نفت شد.

مارگارت یانگ، تحلیلگر بازار در شرکت “سی ام سی مارکتس” در این باره گفت: «تصمیم سازمان جهانی بهداشت برای مخالفت با وضع محدودیت‌های سفر و تجارت به چین با وجود وضعیت اضطراری جهانی، اعتماد بازار را تقویت کرد. با این حال تشدید سطح هشدار در سراسر جهان احتمالا تقاضا برای سفر و انرژی را محدود خواهد کرد».

یکی دیگر از پیامدهای شیوع کرونا در چین، توقف پرواز از سایر نقاط جهان به این کشور است. پروازهای کشور ایتالیا و همچنین ایرفرانس، امریکن ایرلاینز و بریتیش ایرویز، پرواز به شهرهای چینی را متوقف کرده‌اند.

رویترز نیز گزارش داد که برخی شرکت‌ها در راستای اقدامات احتیاطی و واکنش به شیوع این ویروس، سفر کارمندانشان به چین را محدود کرده‌اند. از جمله شرکت نفتی آمریکایی شورون که برای سفر کارمندانش به چین، محدودیت هایی تعیین کرده است.

فیل فلین، تحلیلگر بازار نفت در موسسه فیلیپ فیوچرز در شیکاگو، پیش از این گفت: «همه تغییرات قیمت به ویروس کرونا برمی گردد و ما هیچ نشانه ای از بهتر شدن اوضاع دریافت نکرده ایم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید