ترامپ در مورد ادعاهای بولتون: چرا این مدت ساکت ماند؟!

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

هنگامی که رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند، میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوری خواهان در مجلس سنا، هنوز آرای لازم را برای جلوگیری از احضار شهود به محاکمه جاری برای برکناری ترامپ رئیس جمهوری، جمع آوری نکرده، ترامپ روز چهارشنبه 29 ژانویه در توئیتی در خصوص این موضوع نوشت، تلاش آنها برای جمع آوری شهود و اطلاعات برای فیصله دادن پرونده به نفع‌شان کافی نخواهد بود.

ترامپ تصریح کرد، دمکرات‌ها هر چه شواهد، اسناد و مدارک ضبط شده ارائه دهند هیچکدام کارساز نخواهد افتاد و موضوع برکنار ی او یک اقدام «احمقانه سیاسی» بیش نیست.

علاوه بر این، ترامپ در توییت دیگری دلیل سکوت طولانی و تا این لحظه جان بولتون، مشاور مشاور سابق امنیت ملی، (در مورد اوکراین که منجر به محاکمه برای برکناری شده) را جویا شد و عنوان داشت که بولتون پیشتر، درباره مسائل مربوط به این موضوع گفته بود: «این پرونده، حاوی هیچ چیز مهمی نیست.»

افشاری امور پنهان

بولتون چند روز پیش فاش کرد که ترامپ به او گفته بود، اگر اوکراین، اجرای تحقیق درباره جوبایدن، رقیب سیاسی وی را اعلام نکند، او در صدد متوقف کردن کمک‌های نظامی کنگره به اوکراین برخواهد آمد.

این در حالی است که بولتون در کتابی که بزودی انتشار خواهد یافت، تأکید کرد، ترامپ در ماه آگوست اعتراف کرده بود، در صورتی که کیف تحقیقاتی را در مورد جو بایدن رقیب احتمالی وی در انتخابات ریاست جمهوری آینده اجرا نکند، قصد ندارد کمک های نظامی مصوب کنگره به اوکراین را آزاد کند.

از سوی دیگر، ترامپ این موضوع را تکذیب کرد و مشاور سابق خود را که در ماه سپتامبر، برکنار کرده، به ساختن آن با هدف «تبلیغ برای کتاب خود»، متهم نمود.


احضار شهود

اما دربازگشت به موضوع احضار شاهدان به دادگاه برکناری ترامپ، وال استریت ژورنال ، واشنگتن پست و نیویورک تایمز از منابع ناشناس خبر دادند که مک کانل، سناتورمتنفذ سنا در دیداری پشت در های بسته با اعضای جمهوری خواه کنگره گفت که وی در حال حاضر از پشتیبانی کافی برای رد درخواست احضار شاهدان به محاکمه ترامپ، برخوردار نیست.

این در حالی است که دموکرات هایی که ترامپ را به محاکمه کشانده و نقش دادستان این دادگاه را در مجلس سنا، بر عهده دارند، هفته هاست خواستار احضار شماری از مشاوران رئیس جمهوری از جمله بولتون هستند تا آنها را در خصوص دو اتهام وارد بر ترامپ پیرامون سوء استفاده از قدرت و سنگ اندازی در کار کنگره؛ مورد بازخواست قرار بدهند.

با این حال ، کاخ سفید و متحدان ترامپ در مجلس سنا ، به رهبری مک کانل ، به دلایل متعدد، مخالف احضار شهود هستند که مهمترین این دلایل، تلاش برای پایان دادن هر چه زودتر این محاکمه است که دید آنها، محاکمه ای سیاسی است.

«معادله تغییر کرده است»

مجلس سنا قرار است روز جمعه آینده درخصوص موضوع احضار شاهدان، رأی دهد؛ با علم به اینکه، حصول اکثریتی معمولی برای فیصله دادن به این امر، کافی است به طوری که رای مثبت 4 سناتور جمهوری خواه به همراه 47 سناتور دموکرات، سنا را قادر خواهد ساخت تا بتواند

احضاریه‌ها را برای شهود ارسال کند که این امر، محاکمه را طولانی تر می کند.

اگرچه جلسه طولانی رأی گیری که هفته گذشته در آغاز محاکمه برگزار شد ، نتوانست هیچ شکافی در اردوگاه جمهوری خواهان ایجادکند، اما با توجه اطلاعات جدیدی که اخیراً برملا شده، به نظر می رسد این معادله را تغییر کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید