خطرات مربوط به هواوی، موضوع گفت‌وگو میان ترامپ وجانسون

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا، تلفنی در مورد امنیت شبکه ارتباطات گفت‌وگو کردند. این گفت‌و‌گو چند روز پیش از تصمیم‌گیری پیرامون مشارکت گروه چینی هواوی در شبکه ارتباطات «نسل 5» در بریتانیا انجام شد.

آمریکا و بریتانیا طی دو بیانیه جداگانه، تاکید کردند، ترامپ و جانسون به طور ویژه در خصوص «همکاری در راستای تامین امنیت شبكه ارتباطی دو کشور»، گفت‌وگوی تلفنی داشتند.

واشنگتن سیاست اعمال فشار بر کشورهای اروپا و به ویژه بریتانیا برای کنار نهادن گروه هواوی از شبکه نسل 5 را در پیش گرفته است، زیرا این شرکت با دولت چین ارتباط داشته و احتمال استفاده از تجهیزات آن برای جاسوسی، مطرح می‌باشد اما این شركت چینی، چنین موضوعی را انكار می‌كند.

با این حال، به نظر می‌رسد دولت جانسون در حال زمینه چینی برای موافقت با مشارکت هواوی در شبکه تلفن‌های نسل پنجم است، اما با این احتمال که این شرکت صرفا در زیرساخت‌های غیر استراتژیک، مشارکت داشته باشد.

استیو منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا روز شنبه 25 ژانویه در لندن با بیان اینكه این موضوع مربوط به «مسئله‌ای پیچیده» است كه با دولت بریتانیا و دیگر کشورها به گفت‌وگو گذاشته شده، افزود: «من نمی‌خواهم به جزئیات بپردازم، اما بحث‌های گسترده‌ای در این زمینه وجود دارد.»

یک منبع دولتی بریتانیا گفت: «بریتانیا بر خلاف ایالات متحده، 15 سال است که از فناوری هواوی استفاده می‌کند و مراکز امنیتی بریتانیا توانسته اند، خطرات در این زمینه را مدیریت کنند».

به گفته وی، ممنوعیت کامل هواوی برای بریتانیا، «میلیاردها پوند» هزینه خواهد داشت و منجر به بروز تاخیر در کار شبکه نسل 5 خواهد شد.

تجهیزات گروه هوآوی، به لطف سرمایه‌گذاری‌های بسیار زیاد این شرکت در سال‌های اخیر در زمینه تحقیق و پیشرفت، از کیفیتی بهتر و بهایی ارزان‌تر از سایر شرکت‌های رقیب فعال در این زمینه، برخوردار است.

گروه هواوی، کانون بروز تنش میان لندن و واشنگتن در زمانی است که دولت بریتانیا بعد قصد دارد مذاکره کند، پس از تصمیم در از پیاده شده برگزیت در 31 ژانویه، در مورد توافق تجاری جدیدی با ایالات متحده به گفت‌وگو بنشیند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید