تحقیقات جدید دانشمندان مشخص کرد: استرس و فشار عصبی مو را سفید می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

یافته‌‌های جدید دانشمندان مشخص کرد، «سلول‌های بنیادی» در بدن افرادی که دچار «استرس زیادی» می‌شوند، از بین می‌روند. یکی از بخش‌های متأثر از این آسیب، از بین رفتن رنگ‌دانه‌های مو است؛ بنابراین سفید شدن مو به‌ طور مستقیم به دلیل بروز استرس است.

بر اساس گزارش مجله تخصصی نیچر (journal Nature)، نتایج تحقیقات جدید دانشمندان نشان می‌دهد که اصلی‌ترین دلیل از دست رفتن رنگ‌دانه‌های مو و سفید شدن آن‌ها، استرس و فشارهای عصبی است.

پژوهشگران، رفتار موش‌ها و فرایند سفید شدن موی آن‌ها را بررسی کردند که در نتیجه آن، روش‌هایی جدیدتر و کارآمدتر برای حفظ موهای انسان و پیشگیری از سفید شدن آن‌ها نیز به دست آمد.

دانشمندان با ایجاد استرس در موش‌ها، مشاهده کردند که پس از گذشت چند روز، تمام سلول‌های بنیادی احیاکننده رنگ‌دانه‌های مو در این حیوانات از بین رفتند.

از سوی دیگر، با از بین رفتن این سلول‌ها، بدن دیگر نمی‌تواند رنگ‌دانه‌ها را بازسازی کند و خسارت ایجاد شده دائمی خواهد بود.

در این مطالعات معلوم شد که استرس باعث «فعال شدن اعصاب مرتبط با واکنش نسبت به شرایط جنگ یا پریدن و پرواز» شده و درنتیجه باعث آسیب دائمی سلول‌های بنیادی ایجادكننده رنگ‌دانه در فولیکول‌های مو می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید