واکنش پنتاگون به تبادل آتش میان نیروهای آمریکایی و روسی در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) شنبه 25 ژانویه 2020 در واکنش به گزارش‌هایی مبنی بر تبادل آتش میان نیروهای نظامی ایالات متحده و نیروهای روسی مستقر در سوریه ضمن تاکید این‌که «نیروهای آمریکایی به حضور در محل‌های استقرارشان ادامه خواهند داد» با اشاره به «ادامه ارتباط با نیروهای روسی» گفت، آنها می‌دانند که ما کجا مستقر هستیم.

جاناتان هوفمان سخنگوی رسمی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا در این‌باره گفت نیروهای آمریکایی به حفظ ارتباط با نیروهای روسی در سوریه ادامه خواهند داد تا از وقوع درگیری‌های میان دو طرف جلوگیری شود.

سخنگوی پنتاگون در گفت‌وگو با «ریانووستی» خبرگزاری بین‌المللی روسیه درباره گزارش‌های انتشار یافته درباره جزئیات حادثه تبادل آتش میان نیروهای روسی و آمریکایی در سوریه، گفت کشورش به کشورها و دیگر نیروهای مستقر در منطقه اطلاع داده است که نیروهای آمریکایی در کجاها مستقر هستند.

جاناتان هوفمان در ادامه افزود ایالات متحده کانال‌های منع درگیری را برای جلوگیری از وقوع هر گونه سوء تفاهم یا درگیری ناخواسته میان دو طرف به کار می‌گیرد.

سخنگوی پنتاگون همچنین ضمن اظهار بی‌اطلاعی از تبادل آتش میان نیروهای نظامی آمریکایی و روسی در سوریه گفت: «تنها چیزی که می‌توانم بگویم این است که ما در همان جاهایی هستیم که بودیم و آنها از امکان استقرار نیروهایمان آگاه هستند».

«ارتباط‌های هفتگی»

از سویی جانشین فرمانده عملیات ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش گفت که اضافه بر تماس‌های روزانه میان پایین‌ترین سطوح، ارتباط‌هایی نیز میان دو گروه نیروهای آمریکایی و روسی در سوریه همچنان به طور هفتگی ادامه دارد.

او گفت تماس‌هایی نیز به طور جداگانه میان نمایندگان نیروهای هوایی و نیروهای زمینی مستقر در سوریه در جریان است.

شایان ذکر است که جیمس جفری فرستاده ویژه آمریکا به سوریه پنج‌شنبه به درگیری با لشکری از نیروهای روسی در اطراف شهر منبج سوریه در بیش از یک سال گذشته اشاره کرد.

این دیپلمات آمریکایی که جزئیاتی درباره این حادثه ارائه نداده گفت که موضوع با موفقیت از طریق «کانال‌های نظامی» حل و فصل شد.

«گسترش نفوذ»

رقابت‌ها میان نیروهای آمریکایی و روسی حاضر در سوریه برای گسترش نفوذ در منطقه بیش از پیش نمایان شده و حوادث برخورد نیروهای گشت نظامی آمریکایی و روسی به کرّات اتفاق می‌افتد.

چند روز پیش یک گشت نظامی آمریکایی با همتای روسی خود در روستای مصطفاویه وابسته به منطقه دیریک در حومه شهر الحسکه سوریه مقابله کرده و جلوی رسیدن آن به گذرگاه مرزی سیمالکا را گرفته است.

در تاریخ 14 ژانویه نیز یک گشت نظامی آمریکایی دیگر جلو گشت نظامی روسیه را گرفته و مانع از عبور آن از سه‌راهی حطین در مسیر ارتباطی میان دو شهر الحسکه و القامشلی شده است که به راه بین‌المللی منتهی می‌شود. این اقدام نیروی گشت آمریکایی منجر به وقوع درگیری لفظی میان دو نیروی گشتی شده که پس از آن نیروی گشتی روسیه پس از آن‌که نتوانست به مسیر بین‌المللی دسترسی پیدا کند با عقب‌گرد راه بازگشت از مسیر طی شده‌اش را ادامه داد.

اذعان روسیه به «تحریک‌ها»

شایان ذکر است در چهاردهمین نشست کشورهای تضمین کننده روند آستانه در دسامبر گذشته در نور سلطان پایتخت قزاقستان که با مشارکت روسیه، ترکیه، ایران، رژیم سوریه و مخالفان سوری برگزار شد الکساندر لاورینتیف فرستاده رئیس جمهوری روسیه گفت که شرکت کنندگان در نشست آستانه علاوه بر تمامی مسائل مربوط به سوریه، حضور نیروهای آمریکایی در منطقه را نیز مورد بررسی قرار می‌دهند.

این مقام روسی گفت او بر این باور است که طرف‌های مذاکره کننده در نشست آستانه آمادگی بررسی اوضاع در تمامی نقاط سوریه را دارند و به طبیعت حال از آن جمله موضوع حضور نامشروع نیروهای آمریکایی که هدف سوءاستفاده از منابع طبیعی سوریه را دنبال می‌کنند.

رقابت‌های تنگاتنگ دو نیروی نظامی آمریکا و روسیه در خاک سوریه همچنان ادامه دارد و هنوز معلوم نیست که ادامه بحران سوریه در آینده کفه ترازو را به سوی کدام یک از این نیروها ترجیح دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید