وزیر دفاع آمریکا: در صدد انتشار مجدد نیروهایمان سراسر جهان هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مارک اسپر وزیر دفاع آمریكا، اظهار داشت واشنگتن در صدد آغاز برنامه توزیع مجدد نیروها در آینده نزدیک در سراسر جهان است که این راهبرد، در چهارچوب کانونی کردن توجه پنتاگون به چالش‌های ایجاد شده از سوی چین و روسیه، قرار دارد.

اسپر گفت در نظر ندارد بازه زمانی دقیقی برای تکمی‌ل آنچه که او «بررسی سیاست دفاعی» نامی‌د را معین کند که انتظار می‌رود، توزیع مجدد نیروهای آمریکا را به دنبال داشته باشد.

اسپر با اشاره به سال مالی که از اول اکتبر آغاز می‌شود، به خبرنگاران گفت: «اگر قرار بود بازه زمانی قطعی (برای بررسی) معین کنم، نخست می‌بایست مطمئن شوم که تا با آغاز سال مالی آینده در وضعیت اندکی بهتر خواهیم بود و به همین دلیل می‌خواهم به سرعت اقدام کنم.»

وزیر دفاع آمریکا این سخنان را در بازدید از میامی‌ بیان داشت که مکان بازگشت هیئت‌های نظامی‌ آمریکا در آمریکای لاتین به عنوان بخشی از ارزیابی جامع جهانی برای انتشار مجدد نیروها می‌باشد که انتظار می‌رود، بتواند نیروهای تازه‌نفس بیشتری را روانه آسیا کرده و در عین حال دیگر نیروها را به کشور بازگرداند.

تلاش دیرهنگام

در این زمینه، بسیاری از کارشناسان بر این باورند که این تلاش با توجه به پیشرفت نظامی‌ چین در دو دهه گذشته، تا حدود زیادی با تاخیر و دیرهنگام صورت می‌گیرد، آنهم در حالی که اجرای عملیات ضد تروریسم در عراق، افغانستان، سوریه و دیگر مناطق در کانون توجه ایالات متحده قرار دارد.
اما در زمانی که تنش با ایران و شبه‌نظامیان تحت‌الحمایه تهران، روندی فزاینده یافته، مشخص نیست میزان تغییر در استراتژی نظامی‌ آمریکا به خصوص در سال انتخابات تا چه حد خواهد بود.

به گفته منابع آگاه، طرفداران حضور نظامی‌ آمریکا در آمریکای لاتین و آفریقا از نزدیک این بررسی را مد نظر قرار داده و دنبال می‌کنند.

جلسات بررسی گسترش نیرو در آفریقا، که قرار است امروز جمعه 24 ژانویه برگزار شود، پیش‌بینی‌ها در پنتاگون پیرامون کاهش ناچیز شمار نیروها در غرب آفریقا را تقویت می‌کند زیرا بسیاری از مقامات آمریکایی، به شدت نگران افزایش چشمگیر قدرت شبه‌نظامیان در این منطقه هستند؛ در حالی‌که هنوز تصمیم مشخصی در این خصوص گرفته نشده است.

فرماندهی جنوبی ارتش آمریکا با توجه به تلاش ارتش در تعامل قاطعانه‌تر با چین بر این باور است که آمریکای لاتین باید در تحقق این هدف، نقش محوری ایفا کند.

براساس داده‌های نظامی‌ ایالات متحده، آمدوشد شناورهای چین در بنادر این منطقه طی 5 سال گذشته، 70 درصد افزایش یافته و پکن در حال افزایش فروش تسلیحات، سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها و تجارت با کشورهای آمریکای لاتین است.

سلاح‌های چینی برای ونزوئلا

بنابر آمار فرماندهی جنوبی ارتش آمریكا، فروش تسلیحات ساخت چین به ونزوئلا به تنهائی در دهه گذشته، مبلغی در حدود 615 میلیون دلار بوده است.

با این حال، هنوز مشخص نیست که آیا این داده‌ها بر ارزیابی فرماندهان وزارت دفاع که شاهد اجرای روند مشابهی در سراسر جهان هستند، تأثیر می‌گذار؟

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید