نقص فنی جدید در بوئینگ مدل ماکس بعد از زیان 9 میلیارد دلاری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شرکت هواپیمایی بوئینگ از کشف یک نقص فنی جدید در نرم افزارهای هواپیماهای ممنوع شده از پرواز مدل 737 ماکس خبر داد اما ابراز امیدواری کرد، به زودی این مسئله را حل کند تا از تأخیر در بازگشت هواپیماها به پرواز، جلوگیری شود.

این شرکت در بیانیه‌ای گفت: «بروزرسانی‌های لازم در حال اجراست و ما به همراه مدیریت هوایی فدرال در تلاش هستیم تا این بروز رسانی انجام شده و مشتریان و مراجعه کنندگان خود را در جریان آخرین تحولات قرار دهیم.»

وی افزود: «تضمین ایمنی هواپیماهای 737 و مطابقت آن با تمامی ضرورت‌های سیستمی قبل از بازگشت به خدمت، اولویت اصلی ما است.»

در این بیانیه جزئیات مربوط به ماهیت این نقص فنی توضیح داده نشده است.

به گفته یک منبع آگاه، این نقص فنی باعث متوقف شدن سایر نرم‌افزارهای هواپیما، هنگام اجرا می‌شود.

این منبع آگاه تصریح کرد، بوئینگ هفته گذشته در جریان یک «وارسی فنی»، اشکال جدیدی را یافت که آن را نقص «جزئی» توصیف کرد و افزود: «این اشکال نباید باعث بروز تاخیر در بازگشت هواپیما به خدمت شود».

بوئینگ در حال حاضر باهمکاری مدیریت فدرال ترابری هوایی، اصلاحاتی را در نرم افزارهای كنترل موسوم به سیستم تقویت ویژگی‌های مانور پذیری (ام.سی.ایه.اس) اعمال کرده که به نظر می‌رسد، علت سقوط پروازهای «لایون ایر» اندونزیایی و موارد مشابهی از خطوط هوایی اتیوپی در دو سانحه هوایی باشد که به کشته شدن 346 نفر انجامید.

پروازهواپیمای مدل ماکس از 13 مارس 2019 در سراسر جهان متوقف شده است.

مسئولان هواپیمایی کشوری باید قبل از بازگشت هواپیما به خدمت، آموزش‌های مورد نیاز خلبانان هواپیماهای ماکس را مشخص کرده و زمان پرواز آزمایشی را قبل از بازگشت این مدل هواپیما به خدمت، تعیین کنند.

اشکالات پیش آمده در مدل ماکس، بیش از 9 میلیارد دلار برای گروه بویینگ هزینه برداشت و انتظار می‌رود هزینه‌ها، روندی فزاینده داشته باشند. این در حالی است که یک شرکت بزرگ دارنده تامین کننده قطعات هواپیما، مجبور شده است 2800 کارمند را اخراج کند.

دنیس مولنبورگ مدیر اجرایی بوئینگ در اواخر ماه دسامبر برکنار شد و دیوید کالاهان، عضو هیئت مدیره، بجای وی منصوب گردید که از اوایل هفته جاری این سمت را بر عهده گرفته است.

به گفته مقامات این شرکت، قرار است کالاهان هفته آینده از کارخانه‌های مونتاژ در واشنگتن بازدید کند و نخستین کنفرانس مطبوعاتی خود را چهارشنبه از طریق تلفن برگزارخواهد کرد.

کالاهان به کارمندان گفته است که بوئینگ باید روی دو مفهوم «انسجام » و «شفافیت» تاکید ورزد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید