ویدیویی جدید... هواپیمای اوکراینی مورد اصابت دو موشک ایرانی قرار گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

روزنامه نیویورک تایمز سه‌شنبه 14 ژانویه 2020 اعلام کرد انتشار ویدیویی ضبط شده توسط یک دوربین امنیتی نشان داد هواپیمای مسافربری اوکراین پس از برخاستن از باند فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران در 8 ژانویه به فاصله زمانی 30 ثانیه از یکدیگر مورد اصابت دو موشک ایرانی قرار گرفته است.

این روزنامه گفت که دو موشک از تاسیساتی نظامی ایرانی که در فاصله 12 کیلومتری از هواپیما واقع شده به سوی هواپیمای اوکراینی شلیک شده‌اند.

نیویورک تایمز افزود که هیچ‌کدام از دو موشک هواپیما را سریعا سرنگون نکرده‌اند و انتشار ویدیو جدید به خوبی آشکار کرد که در حالی که آتش گرفته بود تلاش می‌کرد به سوی فرودگاه تهران بازگردد.

پیش از این ویدیوئی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که از سوی رسانه‌های خارجی نقل و بازنشر شده که لحظه اصابت هواپیمای اوکراینی به وسیله یک موشک در آسمان تهران را ضبط کرده است.

ویدیوئی که به نظر می‌رسد توسط دوربین تلفن همراه شخصی گرفته شده گلوله‌ای آتشین را نشان می‌داد که با سرعت از آسمان در حال سقوط بود و هنگام برخورد با زمین انفجار بزرگی ایجاد کرد.

سپاه پاسداران ایران شنبه مسئولیت ک حادثه سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین که 176 قربانی داشته را بر عهده گرفت اما در عین حال ادعا کرد که موشک شلیک شده به سوی هواپیما شلیک شده به طور مجاورتی عمل کرده و در نزدیکی هواپیمای در حال پرواز منفجر شده است.

سپاه در ادامه گفت: «هواپیما مسیر خود را برای بازگشت تغییر داده است» اظهاراتی که پس از آن از سوی هواپیمایی اوکراین با استناد به نقشه‌ها تکذیب شد».

مقام سپاه علت شلیک به سوی هواپیمای اوکراینی را به اوضاع پر‌تنش وحالت آماده‌باش کاملی ربط داد که پیش و همزمان با وقوع این حادثه در کشور برقرار شده بود.

سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه ایران در این‌باره گفت نیروهای سپاه گمان کردند که هواپیمای اوکراینی یک موشک کروز است. او گفت هواپیمای مسافربری اوکراین به وسیله یک موشک کوتاه‌بُرد سرنگون شده است.

از سویی حسن روحانی رئیس جمهوری ایران پیش‌ از این اعلام کرده بود که تمامی کسانی که در حادثه سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین مقصر هستند تحت پیگرد قضایی قرار می‌گیرند. او حادثه سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین را «گناهی نابخشودنی» توصیف کرد و بر ضرورت «انجام تحقیقات دقیق» در ارتباط با این حادثه تاکید کرد.

در پی انتشار گسترده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری اوکراینی در فضای مجازی و در رسانه‌های خارجی جهان، قرارگاه ثار‌الله تهران سه شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که فیلم‌بردار این سانحه را بازداشت کرده است.

خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران در این رابطه نوشت: «قرارگاه ثار‌الله تهران جهت بررسی و مشخص شدن علل و عوامل دخیل در این حادثه مذکور اقدام به شناسایی و در اختیار گرفتن فرد منتشر کننده فیلم مذکور نموده که نتایج بررسی‌های صورت گرفته متعاقباً در اختیار ملت شریف ایران قرار می‌گیرد.»

شاهد علوی روزنامه نگار کُرد امروز سه شنبه با انتشار ویدیویی جدید از این سانحه در کانال تلگرامی خود نوشت «با استناد به این ویدیوی جدید یک دوربین مداربسته که امروز منتشر شده است می‌توان مطمئن شد این دیگر «شلیک اشتباهی» موشک نخست نیست که باعث سقوط شده است این شلیک عامدانه و آگاهانه موشک دوم، 30 ثانیه دقیق پس از موشک نخست است که باعث از دست رفتن کنترل کامل هواپیما و سقوط آن شده است.»

با توجه به انتشار ویدیوهای مختلف از شلیک موشک سپاه به پرواز تهران - کییف هنوز مشخص نیست شخص بازداشت شده امروز توسط سپاه تصویربردار کدام ویدیو است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید