پمپئو: ده‌ها تن از رهبران عراق از حضور نیروهای ما استقبال می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریكا دوشنبه 13 ژانویه اظهار داشت مقام‌های عراق از طیف‌ها و تشکل‌های مختلف به‌طور خصوصی، از ادامه حضور نیروهای آمریکایی در کشورشان حمایت می‌کنند، هرچند که علنا خواستار خروج آن‌ها هستند.

پمپئو افزود، با «حدود 50» تن از رهبران جوامع و تشکل‌های عراقی تلفنی گفت‌وگو کرده و «آن‌ها همه به‌طور آشکار این حرف را نمی‌زنند، ولی به‌طور خصوصی از این موضوع که آمریکا هنوز آنجاست و مشغول ادامه کارزار مقابله با تروریسم است… و این که به عراقی‌ها فرصت این را می‌دهد که استقلال و تمامیت ارضی خود را حفظ کنند، استقبال می‌کنند.»

شایان ذکر است که پارلمان عراق پس از حمله پهپادی آمریکا و کشتن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس و ابومهدی المهندس معاون رهبر حشد الشعبی، قطعنامه‌ای را تصویب کرد که خواستار پایان حضور نیروهای خارجی در این کشور است.

این درحالی است که خبرگزاری عراق به نقل از منابع «ائتلاف الفتح» عراق، به رهبری هادی العامری تأکید کرد، هرگونه اقدام نیروهای آمریکایی در دور زدن مصوبه خروج آن‌ها از عراق، منجر به بروز تنش مردمی و درگیری‌های نظامی خواهد شد.

«ائتلاف فتح« از جمله نخستین جهاتی بود که خواستار تصمیم فوری در راستای خروج همه نیروهای بیگانه از خاک عراق شد و ادامه حضور نیروها را «خنجری در پهلوی میهن» توصیف کرد.

در همین زمان، سعد جواد قندیل، سفیر عراق در تهران، روز دوشنبه 13 ژانویه تأکید كرد كه بغداد در حال مذاكره با روسیه برای خرید سامانه پدافند موشكی اس-300 است. خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» به نقل از قندیل خاطرنشان كرد: «خریداری این سامانه امری محتمل است.»

به گفته قندیل، موضوع خریداری سامانه اس -300 روی میز گفت‌وگو میان روسیه و عراق قرار دارد و عراق ممکن است این سیستم را خریداری کند.

وی خاطرنشان کرد: «عراق مصمم است تا منابع تسلیحاتی خود را تنوع بخشد و ما با روسیه قراردادهای تسلیحاتی داریم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید