اقدام کنگره آمریکا در حمایت از تظاهرکنندگان در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کوین مک کارتی، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان آمریکا، قصد خود را برای ارسال لایحه‌ای به کنگره درحمایت از اعتراضات مردمی در ایران اعلام کرد.

مک کارتی افزود: «هدف از این لایحه، نشان دادن حمایت از مردم ایران در مقابله با رژیم است».

وی درحساب کاربری توییترش نوشت: «من پیش نویس قطعنامه‌ای را برای حمایت از تظاهرکنندگان در ایران ارائه خواهم داد. جهان نظاره‌گر اوضاع جاری است و مردم ایران باید بدانند که در این برهه حساس، تنها نیستند».

از سوی دیگر، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریكا با هشدار مجدد به تهران درمورد اقدامات سرکوب‌گرانه علیه تظاهرکنندگان در ایران اظهار داشت، رژیم تمام تلاش خود را برای پایان دادن به تظاهرات مردم در اعتراض به سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین در هفته گذشته، بکار خواهد برد».

پمپئو در سخنرانی در «دانشگاه استنفورد» در کالیفرنیا با بیان اینکه مردم ایران علیرغم خطرات عظیمی که با آنها روبرو هستند، در شمار زیاد در تظاهرات علیه رژیم به خیابان‌ها سرازیر شدند، افزود: «ایالات متحده در کنار مطالبات مردمی برای آزادی و عدالت، ایستاده و از خشم و غضب موجه آنها نسبت به علی خامنه‌ای، رهبر انقلاب حمایت می‌کند. وزیر خارجه در ادامه از متحدین آمریکا خواست به همین شکل به رژیم ایران درمورد سرکوب تظاهرات مردمی، هشدار دهند».

همچنین مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، طی مصاحبه اختصاصی با العربیه تأکید کرد که علت اصلی برپایی تظاهرات در ایران این است که دولت در مورد سقوط این هواپیما تا پیش از اعمال فشارهای بین‌المللی و وادار شدن به اعتراف به مسئولیت خود در این سانحه، به مردم خود دروغ گفته است.

گفتنی است اعتراضات گسترده‌ای در نقاط گوناگون ایران در پی اقدام غیرعامدانه سپاه پاسداران ایران به سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی برپا شد که به کشته شدن بیش از 170 سرنشین این هواپیما انجامید.

این حادثه موجی از خشم بین‌المللی و داخلی را علیه رژیم برانگیخت که در ابتدا، سرنگون سازی هواپیما بوسیله شلیک موشک سپاه را انکار کرد ولی در مرحله بعدی، زیر فشار بین‌المللی وادار به اذعان به مسئولیت داشتن خود شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا، در توئیتی به زبان فارسی، ضمن اعلام حمایت حاز تظاهرات مردم ایران نسبت به کشتار معترضان و بستن اینترنت از سوی رژیم هشدار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید