تاکید جانسون بر لزوم اجرای تحقیقات بین‌المللی پیرامون سرنگون‌سازی هواپیمای اوکراین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا، امروز شنبه 11 ژانویه، با بیان این که اعتراف تهران به اینکه سپاه پاسداران هواپیمای اوکراین را سرنگون کرده، نخستین گام مهم است بر لزوم انجام تحقیقات بین‌المللی جامع، شفاف و مستقل راستای احقاق حقوق قربانیان این سانحه تاکید ورزید.

او در بیانیه صادر شده از سوی دفتر خود گفت: «ما هرچه در توان داریم را برای حمایت از خانواده‌های چهار قربانی بریتانیایی و تضمین اعطای پاسخ به آن‌ها و پشت سرگذاشتن این مرحله، مطابق آنچه شایسته آنها است، بکار خواهیم برد.»

جانسون افزود: «سقوط هواپیمای اوکراین نشان دهنده اهمیت پایان دادن به افزایش تنش در منطقه می‌باشد».

نخست وزیر بریتانیا در همین راستا تأکید کرد که کشورش از نزدیک با کانادا، اوکراین و سایر شرکای بین المللی آسیب دیده از این سانحه دلخراش، همکاری خواهد کرد.

شایان ذکر است که سپاه پاسداران روز شنبه 11ژانویه، مسئولیت سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی را برعهده گرفت اما ادعا کرد موشکی که به سمت آن پرتاب شده بود، در نزدیکی هواپیما منفجر شد و «هواپیما، مسیر بازگشت خود را تغییر داده بود» درحالی که اوکراین اندکی بعد، این ادعای سپاه را با ارائه نقشه مسیر حرکت هواپیما رد کرد.

امیرعلی حاجی زاده، فرمانده هوا فضای سپاه درتوجیه چرایی پرتاب موشک زمین به هوا به سوی این هواپیما گفته است که اپراتور دستگاه به گمان اینکه هواپیمای اکراینی، یک موشک کروز می‌باشد، موشک برد کوتاه زمین به هوا را به سوی آن شلیک کرده است.

وی در کنفرانس مطبوعاتی خود افزود: «سپاه هر تصمیمی را که در این زمینه از سوی مسئولان گرفته شود، می‌پذیرد.»

حاجی زاده در همین راستا در توجیه سرنگون کردن هواپیمای بوئینگ خطوط هوایی اوکراین گفت: «بیش از یک هفته شرایط منطقه و التهابات منطقه و احتمال درگیری نسبت به سال‌های گذشته شاید از ابتدای انقلاب بی‌سابقه بود و احتمال درگیری بالا بود. نیروهای هر دو طرف در آماده باش صددرصد بودند بخصوص که آمریکایی‌ها اعلام کرده بودند 52 نقطه در ایران را می‌زنند. برای همین همه‌ی یگان‌های آفندی و پدافندی در آماده باش صددرصد بودند.»

وی همچنین افزود :«آنچه در بررسی‌های ما انجام شد شب حادثه وضعیت آمادگی را در سطح جنگی قرار دادند و بالاترین سطح آماده باش توسط شبکه یکپارچه پدافند به سامانه‌ها ابلاغ می‌شود. در این شرایط تعدادی از سامانه‌های پدافندی به رینگ پدافند تهران اضافه شد. یعنی اولین سامانه‌های که در محدوده‌ غرب تهران مستقر می‌شود، این حادثه توسط آن رقم خورده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید