بازداشت چند ساعته سفیر بریتانیا در تهران همزمان با ازسرگیری اعتراضات

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با ازسرگیری اعتراضات مردمی در ایران شامگاه شنبه 11 ژانویه 2020 مقامات امنیتی ایران راب مک‌کر سفیر بریتانیا در تهران را برای چندین ساعت بازداشت کردند.

خبرگزاری تسنیم وابسته به اطلاعات سپاه پاسداران ایران ضمن اعلام خبر بازداشت راب مک‌کر سفیر بریتانیا در تهران گفت که او به اتهام «حضور در اعتراضات و تحریک» روز شنبه در تهران برای چندین ساعت بازداشت و سپس آزاد شده است.

این خبرگزاری همچنین گزارش داد که راب مک‌کر سفیر بریتانیا در تهران در جریان مراسم یادبود قربانیان پرواز 752 اوکراین و تجمعی که به همین مناسبت از سوی خطوط بین‌المللی اوکراین در مقابل دانشگاه امیر کبیر برگزار شد، بازداشت شده بود.

خبرگزاری تسنیم گفت سفیر بریتانیا چند ساعت پس از بازداشت با میانجی‌گری وزارت خارجه ایران آزاد شد اما مقرر شد تا روز یکشنبه مجددا برای انجام تحقیقاتی بیشتر احضار شود.

نقض قانون بین‌الملل

دومینک راب وزیر خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای درباره بازداشت سفیر کشورش در تهران گفت: «در نقضی آشکار علیه قانون بین‌المللی راب مک‌کر سفیر بریتانیا در تهران و هنگام شرکت در او تظاهراتی که در پایتخت و در اعتراض به هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی توسط سپاه برگزار شده برای مدت کوتاهی بازداشت شد».

در این بیانیه همچنین آمده است:«دولت ایران در حال عبور از یک گذرگاه مهم است. می تواند به حرکت خود به سوی وضعیتی منزوی و طرد شده با همه پیامدهای سیاسی و اقتصادی که این روش در پی دارد ادامه دهد، یا گام‌هایی برای رفع تنش و تعامل در مسیری دیپلماتیک بردارد».

واشینگتن: ایران عذرخواهی کند

در همین راستا ایالات متحده آمریکا از ایران خواست تا به خاطر بازداشت سفیر بریتانیا در تهران عذرخواهی کند.

مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توئیتی نوشت: "رژیم ایران سفیر بریتانیا در ایران را دستگیر کرد. این ناقض کنوانسیون وین است، که این رژیم سابقه بدی در نقض آن دارد. ما از رژیم ایران می خواهیم رسما به خاطر نقض حقوق سفیر، از بریتانیا عذرخواهی کند و به حقوق کلیه دیپلمات ها احترام بگذارد."

«خامنه‌ای قاتل است ولایتش باطل است»

شایان ذکر است ساعاتی پس از اعتراف رسمی سپاه پاسداران ایران و پذیرفتن مسئولیت هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری اوکراین، شامگاه شنبه تظاهرات دانشجویان مقابل دانشگاه امیر کبیر آغاز شد.

خبرگزاری فارس تعداد دانشجویان معترض در مقابل دانشگاه را نزدیک به 700 الی 1000 تن گزارش کرد همچنین این تجمع‌های اعتراضی به شهرهای‌ اصفهان و شیراز ادامه گسترش یافت.

با ازسرگیری تجمع‌های اعتراضی در تهران و چندین شهر بزرگ ایران تظاهرکنندگان معترض اقدام به سردادن شعارهایی علیه سران رژیم ایران و پاره کردن بنرهای تبلیغاتی رژیم و پوسترهای قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس کردند که اخیرا در حمله نیروهای آمریکایی در بغداد کشته شده است.

بنا به رسانه‌های ایرانی معترضان در تهران و دیگر نقاط ایران همچنین شعارهایی از جمله «مرگ بر اصل ولایت فقیه»،«مرگ بر ستمگر، چه شاه باشه چه رهبر» و«سلیمانی قاتل است، رهبرش هم قاتل است» و«خامنه‌ای قاتل است، ولایتش باطل است» سر داده و خواستار استعفای سران رژیم شدند.

خبرگزاری فارس که به عنوان رسانه وابسته به سپاه پاسداران شناخته شده است نیز تصاویری ویدیوئی از تجمع مردم در تظاهرات شامگاه شنبه و پاره کردن پوسترهای سلیمانی را منتشر کرده است.

همچنین انتشار برخی ویدیوها نیروهای بسیج را در حالی نشان می‌دهد که تجمع‌های دانشجویان در تهران را محاصره کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید