نخست وزیر کانادا خواستار پاسخگویی ایران درباره علل سقوط هواپیمای اوکراینی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه کانادا جمعه 10 ژانویه 2020 از صدور ویزاهای معدودی برای ورود بازرسان کانادایی شرکت کننده در تحقیقات درباره حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی به ایران خبر داد. Hb از طرفی جاستین ترودو نخست وزیر کانادا نیز خواستار پاسخگویی ایران درباره علل سقوط هواپیمای اوکراینی شد که 57 تن از 176سرنشین آن افرادی با تابعیت کانادایی بودند.

از سویی فرانسوا فیلیپ شامپین وزیر خارجه کانادا ضمن اشاره به این‌که 57 تن از 176 سرنشین هواپیمای اوکراینی سقوط کرده در اطراف تهران کانادایی هستند تاکید کرد که جهان آن‌چه را که ایران در تعامل با روند تحقیقات درباره این سانحه هوایی انجام می‌دهد را زیر نظر دارد.

پس از آنکه ساکنان محلی جمعه در گفت‌وگو با شبکه CBS آمریکا گفتند که بقایای لاشه هواپیمای حادثه دیده اوکراین پنج‌شنبه از محال سقوط هواپیما به جای دیگری منتقل شده و قبل از رسیدن تیم‌های مستقل تحقیقات بین‌المللی پاکسازی شده است، دولت کانادا از مقامات ایران خواست تا به تیم‌های کارشناسان تحقیقات بین‌المللی اجازه دهد به منظور بررسی علل حادثه وارد این کشور شوند.

شبکه CBS آمریکا افزود: «عملیات پاکسازی بقایای هواپیما قبل از رسیدن محققان اوکراینی انجام شده است. از سویی کارگرانی که در مکان سقوط هواپیما حضور داشتند از مکانی که بقایای لاشه هواپیما به آن منتقل شده است اظهار بی‌اطلاعی کردند.

مسئولان امنیتی ایران همچنین خبرنگار شبکه «سی بی اس» را مجبور به ترک مکان سقوط هواپیما کردند.

در همین راستا سفیر ایران در بریتانیا پیش از این گزارش‌های وارده درباره پاکسازی موقعیت سقوط هواپیمای اوکراینی را تکذیب کرد.

در همین رابطه کانادا و طرف‌های دیگری ضمن تایید این‌که هواپیمای اوکراینی مورد اصابت یک موشک قرار گرفته و سقوط کرده است بر نقش خود علاوه بر هماهنگی‌های بین‌المللی برای آغاز تحقیقات مرتبط با این حاثه اشاره کردند.

وزارت خارجه کانادا پیش از زین تاکید کرده بود ویزاهای معدودی برای محققان کانادایی و محققان دیگری از آمریکا و فرانسه صادر شده که قرار بوده در روند تحقیقات بین‌المللی درباره علل سقوط هواپمیای اوکراینی مشارکت کنند.

از سویی فرانسه پیش از این و دوسی برای پیوستن به روند تحقیقات درباره علل سقوط هواپییمای مسافربری اوکراینی در ایران اعلام آمادگی کرده بود.

در همین راستا جان لودریان گفت: «مهم است که این موضوع تا حد امکان و در اسرع وقت آشکار شود.

یک مسئول ایرانی نیز پیش‌تر گفته بود فرانسه به عنوان کشوری که موتور محرکه‌های این نوع هواپیما در آن ساخته می‌شود در این تحقیقات مشارکت خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید