گزارش ویژه رویترز: کمک خبرچینان عراقی و سوری به آمریکا در ترور سلیمانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

بر اساس گزارش‌ها هواپیمای مسافربری ایرباس ای‌ 320 متعلق به شرکت هواپیمایی سوری «شام ‌وینگز ایرلاینز» در پرواز 6کیو501 در ساعت 10 و نیم پنجشنبه‌ شب (به وقت سوریه، 12 نیمه‌شب ایران) از دمشق برخاست و دقایقی پیش از نیمه‌شب (به وقت سوریه، کمی مانده به یک و نیم بامداد جمعه ایران که چند دقیقه به یک بامداد جمعه به وقت عراق بود) در بغداد فرود آمد.

به گفته یک کارمند هواپیمایی «شام ‌وینگز ایرلاینز» که صحنه عزیمت آنها از پایتخت سوریه را برای رویترز توصیف می‌کرد، نه سلیمانی و نه همراهانش در مانیفست مسافری ثبت نام نکردند. یک منبع امنیتی عراقی مطلع از ترتیبات امنیتی سلیمانی گفت: «سلیمانی به دلیل ملاحظاتی از استفاده از هواپیمای شخصی خود اجتناب کرد».

این پرواز آخرین پرواز سلیمانی بود. راکت‌های شلیک شده از یک پهباد ایالات متحده، هنگام ترک فرودگاه بغداد دو دستگاه خودروی زرهی حامل او و ابو مهدی المهندس معاون نیروهای حشد الشعبی عراق را هدف قرار داد.

دو مقام امنیتی عراقی به رویترز گفتند، تحقیقات عراق درباره این حادثه، دقایقی پس از حمله پهبادی ایالات متحده آغاز شد. مأمورین امنیت ملی‌، فرودگاه را پلمپ کردند و از خروج ده‌ها تن از پرسنل امنیتی از جمله پلیس‌، افسران گذرنامه و مأمورین اطلاعاتی جلوگیری کردند.

محققان تمرکز خودرا بر این گذاشتند که چکونه خبرچینان در داخل فرودگاه دمشق و بغداد در همکاری با ارتش آمریکا توانستند ضمن تعقیب سلیمانی‌، موقعیت او را ردیابی کنند.

سر نخ این تحقیقات به فالح الفیاض مشاور امنیت ملی می رسد که در هماهنگی با شبه نظامیان شیعه عراق می باشد که تحت الحمایه ایران هستند.

یکی از مقامات امنیتی عراق به رویترز گفت: «مأمورین امنیت ملی، نشانه‌های جدی یافته‌اند مبنی بر اینکه یک شبکه‌ جاسوسی در داخل فرودگاه بغداد در فاش کردن جزئیات حساس امنیتی برای آمریکا در هنگام ورود سلیمانی دست داشتند.»

این منبع گفت که مظنونان شامل دو کارمند امنیتی در فرودگاه بغداد و دو کارگر شرکت هوائی «شام ‌وینگز ایرلاینز»هستند – به گفته یک مقام مسئول «یک جاسوس در فرودگاه دمشق و یک نفر دیگر که در هواپیما کار می‌کند»، در این روند دست داشتند. این مقام گفت که مأمورین امنیت ملی معتقدند چهار مظنون‌، که دستگیر نشده‌اند‌، به عنوان بخشی از گروه وسیع‌تری از افرادی که اطلاعات به ارتش آمریكا می‌دادند، فعال بودند.

این دو مقام امنیتی عراقی گفتند که دو کارمند این شرکت هوائی توسط اطلاعات سوریه تحت بازجوئی قرار دارند.

این مقام گفت: «یافته‌های اولیه تیم تحقیقاتی بغداد نشان می‌دهد که اولین نکته در ارتباط با کار سلول فرودگاهی درباره سلیمانی، تائید ورود او از فرودگاه دمشق بود.»

وزارت دفاع آمریكا از اظهارنظر درباره اینكه آیا خبرچین‌ها در عراق و سوریه در این حملات نقش داشتند‌، خودداری كرد. مقامات آمریكا به شرط ناشناس ماندن، به رویترز گفتند كه ایالات متحده روزها قبل از حمله‌، تحرکات سلیمانی را از نزدیک ردیابی می‌کرد‌، اما حاضر نشدند بگویند که ارتش چگونه محل حمله به سلیمانی را در شب حمله مشخص کرد.

یک مدیر شرکت «شام ‌وینگز ایرلاینز»در دمشق گفت: «کارمندان شرکت هواپیمایی از اظهار نظر در مورد حمله یا تحقیقات منع شده‌اند. سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری عراق که فرودگاه‌های کشور را اداره می‌کند‌، از اظهارنظر درباره تحقیقات خودداری کرد اما اجرای تحقیقات پس از «چنین حوادثی که شامل افراد مشهور می‌شود»‌، آن را عادی خواند.

به گفته دو مقام فرودگاه‌، هواپیمای سلیمانی حدود ساعت 12:30 دقیقه بامداد روز 3 ژانویه در فرودگاه بغداد به زمین نشست.
به گفته مقامات امنیتی فرودگاه‌، دو خودروی حامل او وهمراهانش به سمت جاده اصلی منتهی به فرودگاه حرکت کردند. دو موشک اول ایالات متحده ساعت 12:55 دقیقه به کاروان حامل سلیمانی و المهندس اصابت کرد و خودروی سواری حامل گارد امنیتی‌اش چند ثانیه بعد مورد اصابت قرار گرفت.

سلیمانی به عنوان فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران‌، عملیات مخفیانه را در کشورهای خارجی انجام می‌داد و شخصیت اصلی در اقدامات دیرباز ایران برای بیرون راندن نیروهای آمریکایی از عراق بود. او سال‌ها در راستای بسط نفوذ ایران و مبارزه با منافع ایالات متحده‌، انجام عملیات پنهانی و آموزش رهبران شبه‌نظامی در عراق فعالیت داشت.

رویترز روز شنبه گزارش داد که‌ از ماه اکتبر‌، سلیمانی به طور مخفیانه حملات گسترده‌ای را علیه نیروهای آمریکایی مستقر در عراق آغاز و شبه‌نظامیان عراقی را با سلاح‌های پیشرفته برای اجرای آنها مجهز کرده بود.

ترور او خشم گسترده و عطش انتقام‌جویی را در ایران برانگیخت که در روز چهارشنبه با حمله موشکی به دو پایگاه نظامی عراق که در آن سربازان آمریکایی مستقر بودند‌، تبلور عینی یافت. در این حمله هیچ آمریکایی یا عراقی کشته و زخمی نشدند.

به گفته مقامات امنیتی عراق‌، در ساعاتی پس از حمله‌، پیام‌های تلفنی كارمندان شیفت شب فرودگاه را به هدف یافتن كسی كه ممكن است ایالات متحده را در ردیابی تحرکات سلیمانی یاری داده باشد دهد، مورد بررسی دقیق قرار داند‌، این منابع گفتند که ماموران امنیت ملی بازجویی‌های چند ساعته‌ای را با کارمندان امنیت فرودگاه و شرکت «شام ‌وینگز ایرلاینز» انجام دادند که به بیان یکی از این کارمندان «یک ملیون پرسش» را شامل شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید