ترامپ: ما آماده ورود در جنگ با ایران بودیم اما...

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه 10 ژانویه اعلام کرد زمانی که تهران 16 موشک را به سوی پایگاه‌های نظامی در عراق شلیک کرد، کشورش آماده ورود در جنگ تمام عیار با ایران شد.

با این حال، او طی سخنرانی خود در گردهمائی انتخاباتی در تولیدو در ایالت اوهایو افزود: «ما وارد جنگ نشدیم زیرا کسی در موشک‌باران پایگاه‌های نظامی عراق کشته نشد.»

او بار دیگر تصریح کرد که قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران که در حمله پهپادی آمریکا در 3 ژانویه در محوطه فرودگاه بغداد کشته شد، قصد داشت حملات جدیدی علیه منافع آمریکا انجام دهد و در حال آماده‌سازی مقدمات برای هدف قرار دادن سفارتخانه‌های آمریکا نه فقط در عراق بلکه در دیگر کشورها بود.

ترامپ در ادامه گفت: «اگر آدام شیف، رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا در جریان عملیات علیه سلیمانی قرار می‌گرفت، این اطلاعات را به رسانه‌ها لود داده و منتقل می‌کرد.»، این گفته ترامپ در واقع کنایه‌ای به انتقادات مطرح شده در کنگره به ویژه ازسوی دموکرات‌ها علیه او در مورد لزوم اطلاع‌رسانی به کنگره قبل از انجام هرگونه اقدام نظامی در خارج از کشور بود.

آسیب جزئی

گفتنی است ترامپ، چهارشنبه گذشته اطمینان داد که «همه سربازان آمریکایی در پایگاه‌های عراق سالم هستند و فقط خسارت مادی بسیار اندکی به پایگاه‌های نظامی آمریکا در جریان حمله موشکی ایران وارد آمده است. به تعبیر ترامپ «نیروهای قهرمان آمریکا برای هر اتفاقی آمادگی دارند.»

او در ادامه گفت: «به نظر می‌رسد که ایران از شدت مواضع خود کاسته که این امر از دید طرف‌های دست اندر کار و جهانیان، تحولی مثبت می‌باشد. ما خسارت و تلفات جانی در میان امریکائی‌ها یا عراقی‌ها نداشتیم.»

نکته قابل توجه این است که اخیراً تنش میان دو کشور به ویژه پس از کشته شدن سلیمانی افزایش یافته است، زیرا تهران تهدید کرده در پاسخ به حمله آمریکا که منجر به کشته شدن فرمانده پیشین نیروی قدس و ابو مهدی المهندس معاون رهبر حشد الشعبی و همچنین 4 افسر ایرانی شد، دست به اقدامی تلافی‌جویانه و «انتقامی سخت» خواهد زد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید