مقامات آمریکایی: هواپیمای اکراینی در اثر برخورد موشک سرنگون شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مجله آمریکایی «نیوزویک» روز پنجشنبه به نقل از مقامات اطلاعاتی آمریکای گزارش داد که هواپیمای مسافربری اکراینی که دقایقی پس از پرواز از فرودگاه «امام خمینی» تهران از صفحه رادار محو شد در اثر برخورد یک موشک سرنگون شده است.

این مجله با استناد به گفته مقامات رسمی پنتاگون و دستگاه اطلاعاتی عراق نوشت که هواپمای یادشده مورد اصابت موشک قرار گرفته بود.

شبکه سی‌بی‌اس نیز گفته که مسئولین اطلاعاتی آمریکا اطمینان دارند که در این سانحه احتمال می‌رود که هواپیمای مزبور هدف دو فروند موشک ضد هوایی قرار گرفت و سرنگون شد.

این مقامات می‌گویند ارزیابی پنتاگون این است که سانحه تصادفی بوده که به دنبال حمله موشکی سپاه پاسداران ایران به نظامیان آمریکایی کستقر در پایگاه‌هایی در عراق صورت گرفته است.

مقامات یادشده ترجیح می‌دهند که موشکی‌های اصابت کرده به هواپیمای اکراینی به وسیله سامانه پدافند موشکی Tor-M1 ساخت روسیه که نزدیک نیروهای ناتو به نام Gauntlet شهرت دارد شلیک شدند.

تلویزیون ایران صبح چهارشنبه 8 ژانویه از کشته شدن مسافران هواپیمای مسافربری اوکراینی که در نزدیکی تهران سقوط کرده خبر داد ؛ آنهم در حالیکه احتمال بروز انفجار در این حادثه قویا مطرح می باشد.

روزنامه بریتانیایی «دیلی میل» گزارش داد، هواپیمای اوکراینی دچار آتش سوزی شده و به احتمال زیاد اشتباها با موشک‌های ایرانی برخورد کرده و سرنگون شده است.

اما اطلاعات پروازی هواپیما حاکی از سرعت ارتفاع گیری هواپیمای اوکراینی و توقف ناگهانی آن است که نشان می‌دهد هواپیما در معرض انفجار قرار گرفته است.

رسانه‌های ایرانی گزارش دادند، دست‌کم 170 مسافر و خدمه در هواپیما حضور داشتند و وزارت امور خارجه اوکراین، کشته شدن همه آنها در پی سقوط هواپیمای مزبور در تهران را تائید کرد.

براساس اطلاعیه هلال احمر ایران، هواپیمای بوئینگ 737 متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین، اندکی پس از برخاستن از تهران به سوی کیف، سقوط کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید