مکرون از ایران خواست تا از برهم زدن ثبات در منطقه خودداری کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه شامگاه یکشنبه 5 ژانویه 2020 در گفت‌وگویی با همتای آمریکایی‌اش دونالد ترامپ بر همبستگی کامل کشورش با هم‌پیمانان تاکید کرد و از ایران خواست تا از هر گونه « تنش‌زایی نظامی که می‌تواند باعث افزایش بی‌ثباتی منطقه‌ای شود امتناع ورزد».

بنابه بیانیه ریاست جمهوری فرانسه مکرون ضمن ابراز نگرانی درباره فعالیت‌های برهم زننده ثباتی که سپاه قدس به فرماندهی قاسم سلیمانی انجام می‌داد بر ضرورت حد گذاشتن برای این فعالیت‌ها از سوی ایران تاکید کرد.

رئیس جمهوری فرانسه طی این مکالمه تلفنی با ترامپ گفت، ایران باید از فعالیت‌های برهم زننده ثبات اجتناب کند.

مکرون همچنین بر ضرورت اجتناب ایران از اتخاذ هر گونه اقدام‌هایی که می‌تواند باعث تنش‌افزایی و بر هم زدن ثبات منطقه شود تاکید کرد.

توافقی اروپایی برای کاهش تنش‌ها

از سوی دیگر و بنا به اعلام سخنگوی دولت آلمان، رهبران آلمان، فرانسه و بریتانیا بر همکاری مشترک برای پایان دادن به تنش‌ها در خاورمیانه تاکید کردند.

سخنگوی دولت آلمان گفت که آنجلا مرکل صداعظم این کشور پس از رایزنی‌های تلفنی با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه و بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا«صدر اعظم با رئیس جمهوری فرانسه و نخست وزیر بریتانیا به توافق کردند تا برای کاهش تنش‌ها در منطقه با یکدیگر همکاری کنند».

اخراج نیروهای بیگانه از عراق

عادل عبدالمهدی نخست وزیر استعفا داده عراق در گفتگویی تلفنی به جان لودریان وزیر خارجه فرانسه گفت که مسئولان هم‌اکنون در حالی اجرای قطعنامه پارلمانی برای اخراج نیروهای بیگانه از عراق هستند.

از طرفی دفتر عبدالمهدی نخست وزیر استعفا داده عراق نیز در بیانه‌ای تاکید کرد: «مسئولان در حال تهیه اقداماتی قانونی و اجرایی برای اجرای قطعنامه پارلمان به منظور اخراج نیروهای نظامی بیگانه از عراق هستند».

در این بیانیه همچنین آمده است که جان لودریان وزیر خارجه فرانسه حامل پیامی از ایمانوئل مکرون است که در آن خواسته شده تا وقت بیشتری را برای بحث درباره آینده حضور نیروهای خارجی در سایه احترام به حاکمیت عراق اختصاص داده شود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید