سخنگوی دولت بریتانیا: عدم دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای جهان را امن‌تر می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنگوی نخست وزیر بریتانیا با بیان اینکه برقرار ماندن برجام به نفع همه است، عدم تجهیز ایران به سلاح هسته‌ای را باعث امن‌تر شدن جهان دانست.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، دوشنبه 6 ژانویه 2020، سخنگوی نخست وزیر بریتانیا، با اشاره به تهدید «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در حمله به 52 مکان در ایران از جمله اهداف فرهنگی، «کنوانسیون‌های بین‌المللی برای جلوگیری از تخریب میراث فرهنگی» را یادآور شد و تاکید کرد که «به نفع همه است که این توافق همچنان برقرار باشد».

او «چشم انداز عدم تجهیز ایران به سلاح هسته‌ای» را باعث امن‌تر جهان دانست.

سخنگوی نخست وزیر بریتانیا، توافق هسته‌ای را یک «معامله متقابل» توصیف کرد و با اشاره به اعلام ایران درباره گام پنجم، گفت: «ما به فوریت در مورد مراحل بعدی با شرکا صحبت می‌کنیم».

او اعلام ایران مبنی بر اینکه محدودیت‌های غنی سازی اورانیوم را کنار خواهد گذاشت را «بسیار نگران کننده» دانست و تاکید کرد که بریتانیا «به فوریت» با «طرف‌های درگیر» در مورد مراحل بعدی احتمالی گفتگو می‌کند.

گفتنی است، روز گذشته، ایران درباره گام پنجم کاهش تعهدات برجامی بیانیه‌ای صادر کرد. بر اساس این بیانیه، این کشور، در گام پنجم کاهش تعهدات خود، آخرین مورد کلیدی از محدودیت‌های عملیاتی خود در برجام، یعنی «محدودیت در تعداد سانتریفیوژها» را کنار می‌گذارد. بدین ترتیب برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست و این کشور، از این زمان به بعد، صرفا بر اساس نیاز‌های فنی خود برنامه هسته ای خود را به پیش خواهد برد.

پیش از این، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا رسما کشورش را از توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی خارج کرد. او فرمانی را امضا کرد که بر اساس آن، تحریم‌های هسته‌ای ایران که بر اساس برجام تعلیق شده بود، طی یک دوره زمانی بازگشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید