آمریکا تصمیم پارلمان عراق برای اخراج نیروهای بیگانه را «ناامید کننده» دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه آمریکا یکشنبه 5 ژانویه 2020 اعلام کرد که ایالات متحده نسبت به قطعنامه پارلمان عراق برای اخراج نیروهای بیگانه از این کشور و قطع رابطه با ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش ابراز «ناامیدی» می‌کند.

در این راستا مورگان اوتیگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، ایالات متحده آمریکا درباره اقدامات اتخاذ شده از سوی مجلس نمایندگان عراق در این‌باره ابراز ناامیدی می‌کند.

او گفت ایالات متحده انتظار دارد تا توضیحات بیشتری درباره طبیعت قانونی و تبعات چنین تصمیمی از سوی مجلس نمایندگان عراق ارائه شود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از رهبران عراقی خواست تا اهمیت ادامه روابط اقتصادی و امنیتی میان دو کشور و ادامه حضور ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش را مورد ارزیابی قرار دهند.

پایان عملیات‌های نظامی در عراق

شایان ذکر است پارلمان عراق شامگاه یکشنبه و علی‌رغم غیبت فراکسیون‌های سنی و کُردی به پایان دادن به توافقنامه امنیتی با ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش رای داد.

مجلس نمایندگان عراق در غیاب فراکسیون‌های سنی و کُردی به قطعنامه‌ای رای داد که از دولت عراق می‌خواهد به حضور نیروهای بیگانه در کشور پایان داده و به هر دلیلی مانع از کاربرد خاک یا حریم هوایی عراق شود.

این قطعنامه که به تصویب پارلمان عراق رسیده از دولت این کشور می‌خواهد تا درخواست کمک امنیتی از ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش را به دلیل پایان عملیات نظامی آن در عراق و تحقق پیروزی لغو کند.

شایان ذکر است که قطعنامه‌های پارلمان عراق با قوانین تفاوت دارد و برای دولت این کشور الزام‌آور نیست.

از سویی خبرگزاری رسمی عراق گزارش داد که پارلمان له قطعنامه‌ای رای داد که متشکل از 5 اقدام است و ادامه جلسات در این‌باره را به شنبه آینده موکول کرد.

اخراج نیروهای بیگانه از عراق

از طرفی عادل عبدالمهدی نخست وزیر استعفا داده عراق در سخنرانی در پارلمان ایران کشور بر اتخاذ اقدامات لازم برای پایان دادن به حضور نیروهای خارجی در نزدیک‌ترین زمان ممکن تاکید کرد.

عبدالمهدی گفت: «علی‌رغم چالش‌‌های داخلی و خارجی که با آنها مواجه هستیم، این اما به طور اولیه و عملی بهترین (گزینه) برای عراق خواهد ماند».

نمایندگان پارلمان عراق پیش از این در یک جلسه فوق‌العاده‌ای گردهم آمدند تا توافقنامه امنیتی با آمریکا و پایان دادن به عملیات ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش را بررسی کنند.

این اقدام پارلمان عراق در پی آن صورت می‌گیرد که بامداد جمعه گذشته در حمله هوایی نیروهای آمریکایی به اطراف فرودگاه بین‌المللی بغداد، قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران ایران به همراه چندتن از فرماندهان گروه‌های شبه‌نظامی حشد الشعبی عراق کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید