ترامپ: قاسم سلیمانی تروریست درجه یک جهان را از بین بردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا شامگاه جمعه 3 ژانویه 2020 تاکید کرد که ایالات متحده موفق شد قاسم سلیمانی، تروریست درجه یک جهان را از میان بردارد.

ترامپ شامگاه جمعه در یک سخنرانی اعلام کرد که او شخصا فرمان کشتن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، شاخه‌ برون‌مرزی سپاه پاسداران ایران را صادر کرده است.

ترامپ در ادامه گفت کشورش همیشه لیست اهداف آماده اجرا دارد که در هر زمانی آنها را به اجرا خواهد گذاشت.

ترامپ در این سخنرانی افزود که تصمیم او برای متوقف ساختن جنگ بوده است و نه آغاز آن، و این‌که ایالات متحده امریکا به مردم ایران احترام می‌گذارد و خواهان تغییر رژیم این کشور نیست، بلکه می‌خواهد رفتار خصمانه این رژیم را متوقف سازد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت که قاسم سلیمانی بسیاری از آمریکایی‌ها را کشته و اذیت کرده است و برای انجام حملات نزدیکی علیه دیپلمات‌ها و سربازان آمریکایی طرح‌ریزی می‌کرد.

ترامپ همچنین تاکید کرد که ایران با هدف برهم زدن ثبات کشورهای همسایه جنگجویانی را به نمایندگی از خود در جنگ‌هایی نیابتی به کار گرفته که این الآن باید متوقف می‌شد.

ترامپ جمعه پیش از این نیز و برای کشاندن ایران به پای میز مذاکره با واشینگتن، در توئیتی گفته بود که «ایران هرگز در هیچ جنگی پیروز نبوده، اما در هیچ گونه مذاکراتی شکست نخورده است».

سلیمانی باید سال‌ها پیش از میان برداشته می‌شد

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین در پیامی با بیان اینکه قاسم سلیمانی هزاران آمریکایی را در یک بازه زمانی طولانی کشته یا مجروح کرده است، جمعه در توئیتر نوشت که او باید سال ها پیش از میان برداشته می‌شد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، بار دیگر پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، توئیتی را ارسال کرد و نوشت که او باید سالها پیش از میان برداشته می‌شد.

او این فرمانده شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران ایران را «مسئول کشته و مجروح شدن هزاران آمریکایی» در برهه‌ زمانی طولانی قلمداد کرد و نوشت: «او در حال برنامه‌ریزی برای کشتن تعداد بیشتری بود، اما گرفتار شد».

ترامپ، سلیمانی را مسئول مستقیم و غیرمستقیم مرگ میلیون‌ها نفر دانست که معترضان اخیر در ایران نیز از جمله آنها هستند.

رئیس‌جمهوری آمریکا، در ادامه تاکید کرد که ایران هیچ وقت نمی‌تواند به آن اعتراف کند اما سلیمانی در داخل این کشور منفور و مورد ترس بود و هیچ‌کسی با دولت ایران در احساس اندوه کشته شدن سلیمانی همراه نکرده است.

او با بیان اینکه «آنها (ایرانی‌ها) ذره‌ای به اندازه‌ای که سرانشان به جهان بیرون نشان می‌دهند، ناراحت نیستند»، گفت: «او (سلیمانی) باید سال‌ها قبل از میان برداشته می‌شد».

ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در اولین واکنش توئیتری خود به کشته شدن قاسم سلیمانی، تنها به انتشار پرچم آمریکا بسنده کرد.

گفتنی است، حدود ساعت یک بامداد جمعه 3 ژانویه 2020، دو خودرو حامل قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ابومهدی المهندس، معاون حشد الشعبی در نزدیکی فرودگاه بغداد مورد حمله موشکی آمریکا قرار گرفتند.

در این حمله موشکی، سلیمانی، المهندس و 10 نفر از همراهان آنان از جمله محمد الجابری مدیر روابط عمومی حشد الشعبی و حیدر علی مسئول تجهیزات حشد الشعبی کشته شدند.

علاوه بر آن در این حمله تعدادی از اجساد به طور کلی در آتش سوخته‌ و شناسایی نشده‌اند.

سپاه پاسداران امروز با صدور اطلاعیه‌ای خبر کشته شدن قاسم سلیمانی را تأیید کرد.

از سوی دیگر نیز اخباری مبنی بر کشته شدن محمد الکوثرانی یکی از فرماندهان حزب‌الله لبنانی و مسئول پرونده عراق در این حزب، در حمله هوایی آمریکا گزارش شده است.

حوادث فرودگاه بین‌المللی بغداد دو روز پس از آن اتفاق افتاد که گروه‌های شبه‌نظامی تحت امر تشکیلات حشد الشعبی عراق به سفارت آمریکا در بغداد حمله کرده و درب‌های ورودی سفارت را به آتش کشیده و خسارت‌هایی را به آن وارد کردند.

حمله گروه‌های شبه‌نظامی عراقی وابسته به ایران به مقر سفارت آمریکا در بغداد پس از آن است که نیروهای آمریکایی در واکنش به حملات حزب‌الله عراق به محل‌های استقرارشان که منجر به کشته شدن یک شهروند آمریکایی قراردادی و مجروح شدن شماری دیگر شده، پایگاه‌های حزب الله عراق را در خاک عراق و سوریه هدف حملات هوایی خود قرار دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید