ترامپ خواستار رهایی عراقی‌ها از «سلطه» ایران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شامگاه سه‌شنبه 31 دسامبر 2019 مردم عراق که برای رسیدن به آزادی تلاش‌ می‌کنند را به رهایی از سلطه ایران بر کشورشان فراخواند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، ترامپ در توئیتی نوشت: «به میلیون‌ها شهروند عراقی که مایل به رسیدن به آزادی هستند و سلطه و کنترل ایران را نمی‌خواهند- این فرصت شماست!»

از سویی دیگر، ترامپ همچنین ضمن ابراز تشکر از مقامات عراقی در واکنش سریع برای حمایت از سفارت آمریکا در بغداد، مسئولیت هرگونه تلفات جانی و خسارت‌های مادی ناشی از حمله به سفارت کشورش در بغداد را متوجه ایران دانست.

این در حالی است که وزارت خارجه آمریکا سه‌شنبه پیش از این اعلام کرده بود که تمامی کارکنان آمریکایی‌ شاغل در سفارت ایالات متحده در بغداد امن هستند و هیچ‌گونه آسیبی به آنها نرسیده است.

وزارت خارجه آمریکا ادامه داد که اعتراضات و خواسته‌های مردم عراق با تظاهراتی که به تحریک ایران انجام می‌شود، فرق می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا توضیح داد که مات تولر سفیر آمریکا در عراق هنگام وقوع حمله در سفری ویژه بود که از بیش از یک هفته پیش برای آن هماهنگی شده بود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گزارش‌ها درباره انتقال سفیر از سفارت‌خانه به مکانی امن را «نادرست» خواند و افزود که سفیر در حال بازگشت به سفارت است و هیچ‌گونی طرحی مبنی بر تخلیه سفارت وجود ندارد.

شبه‌نظامیان هوادار ایران که به همراه فرماندهانشان در اعتراض به حمله هوایی شامگاه یکشنبه آمریکا به مواضع حزب‌الله در عراق و سوریه، سه‌شنبه 31 دسامبر در مقابل سفارت آمریکا در بغداد تجمع کرده‌اند، دومین در ورودی سفارت را نیز به آتش کشیدند.

شبه‌نظامیان معترض عراقی هنگامی که پرچم‌های حشد الشعبی را به دست گرفته بودند سه‌شنبه ضمن تعدی به مقر سفارت آمریکا در بغداد و به آتش کشیدن درهای ورودی آن وارد محوطه خارجی این سفارتخانه شدند.

بنا به گزارش خبرنگار «العربیه» و «الحدث» شبه‌نظامیان عراقی معترض هوادار ایران نیز درهای امنیتی سفارتخانه آمریکا را شکستند.

از طرفی تعداد از حمله کنندگان به سفارت کانکس‌های محل استقرار نیرو‌های ویژه حراست از سفارت در دروازه‌های خارجی سفارت به آتش کشیدند.

این در حالی است که منابع «العربیه» و «الحدث» افزودند که نیروهای عراق برای دفاع از سفارت آمریکا وارد عمل نشده‌اند.

پرتاب بمب‌های صوتی

از سویی نیروهای حراست سفارت اقدام به پرتاب بمب‌های صوتی به سوی طرفدارن حشد الشعبی که در اطراف سفارت تجمع کرده بودند، کردند.

همچنین 12 تن از طرفداران حشد الشعبی در اثر شلیک گاز اشک‌آور که از سوی نیروهای امنیتی عراقی برای متفرق کردن معترضان در اطراف سفارت به کار رفته بود آسیب دیدند. شبه‌نظامیان حشد الشعبی اما از آسیب دیدن 62 تن از معترضان در مقابل سفارت آمریکا سخن به میان آورده‌اند.

بنا به گزارش خبرنگار العربیه وزیر کشور و تعدادی از نمایندگان پارلمان عراق نیز خود را به محیط اطراف سفارت آمریکا در بغداد رسانده‌اند.

از سویی عادل عبدالمهدی نخست وزیر استعفاد داده عراق از همگان خواست تا فورا از مقابل سفارت آمریکا دور شوند و هشدار داد که « هر گونه تعدی یا آسیب رساندن به سفارت‌خانه و نمایندگی‌ها اقدامی است که از سوی نیروهای امنیتی عراقی منع خواهد شد و مورد پیگرد قانون است».

وزارت دفاع عراق همچنین بر اصرار دولت عراق بر حراست از سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های دیپلماتیک داخل عراق تاکید کرد.

از طرفی شبکه تلویزیونی «السومریه» عراق به نقل از منبع پلیس گفت که « یگان‌های نیروی‌های ویژه عراق به طور گسترده‌ای در وسط پایتخت بغداد و در نزدیکی دو پل «الطابقین» و«الجادریه» منتشر شده‌اند.

تصاویری که از تجمع اعتراضی و حمله به سفارت آمریکا در بغداد منتشر شده، قیس الخزعلی و هادی العامری رهبران گروه‌های شبه‌نظامی العصائب و بدر را نشان می‌دهد که حمله به سفارت آمریکا را رهبری می‌کنند.

ابومهدی المهندس، و حمید الجزائری رهبر گروه شبه‌نظامی الخراسانی و چند فرمانده دیگر نیروهای حشد الشعبی نیز با حضور در این تجمع به تلاش‌های هوادارانشان برای اشغال سفارت پیوسته‌اند.

شبکه تلویزیونی «العهد» نیز در تلگرام تصویری را منتشر کرده که گفته متعلق به فالح الفیاض رئیس تشکیلات حشد الشعبی است که به تجمع اعتراضی و حمله به سفارت آمریکا در بغداد پیوسته است.

پیش از این و پس از بالا گرفتن واکنش‌ها به حملات هوایی آمریکا به مواضع حزب‌الله عراقی در سوریه و عراق، آمریکا دولت بغداد را متهم کرد که اقدامات کافی برای محافظت از منافع آمریکا در این کشور را انجام نمی‌دهد.

یک مقام بلندپایه وزارت امور خارجه آمریکا به روزنامه‌نگاران در واشنگتن گفت: «به دولت عراق بارها هشدار دادیم و اطلاعاتی در اختیار آنها قرار دادیم تا آنها مسئولیت خود برای حمایت از ما به عنوان مهمان را انجام دهند.»

این مقام آمریکایی تاکید کرد که ارتش آمریکا و دیپلمات‌های این کشور بنا به «دعوت دولت عراق» در این کشور حضور دارند و «وظیفه دولت عراق است که از ما حمایت کند ولی اقدامات مناسب برای این کار را انجام نداد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید