.
.
.

پمپئو خطاب به رهبران عراق: آمریکا از شهروندانش حمایت و دفاع می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، روز سه‌شنبه 31 دسامبر 2019 در تماسی تلفنی با برهم صالح و عادل عبدالمهدی، رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر عراق، تاکید که آمریکا از شهروندانش حمایت و از آنها دفاع خواهد کرد.

این تماس تلفنی پس از آن صورت گرفت که شبه‌نظامیان حشد الشعبی وابسته به ایران با حمله به سفارت آمریکا در بغداد دو دروازه سفارت را به آتش کشیده، دوربین‌های مداربسته را شکسته، پرچم آمریکا را به آتش کشیده و شعارهایی در حمایت از قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران سر دادند.

آمریکا در روزهای گذشته در واکنش به کشته شدن یک شهروند آمریکایی در عراق، به 5 پایگاه گردان‌های حزب‌الله در عراق و سوریه حمله کرده و این حملات ده‌ها کشته بر جای گذاشت.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که پمپئو درباره اتفاقات سفارت در بغداد با برهم صالح و عادل عبدالمهدی گفتگو کرده و آنها تاکید کردند که امنیت آمریکایی‌ها و ممتلکاتشان را تضمین می‌کنند.

پس از بالا گرفتن واکنش‌ها حمله هوایی آمریکا به مواضع حزب‌الله، آمریکا دولت عراق را متهم کرد که اقدامات کافی برای محافظت از منافع آمریکا در این کشور را انجام نمی‌دهد.

یک مقام بلندپایه وزارت امور خارجه آمریکا به روزنامه‌نگاران در واشنگتن گفت: «به دولت عراق بارها هشدار دادیم و اطلاعاتی در اختیار آنها قرار دادیم تا آنها مسئولیت خود برای حمایت از ما به عنوان مهمان را انجام دهند.»

این مقام آمریکایی تاکید کرد که ارتش آمریکا و دیپلمات‌های این کشور بنا به «دعوت دولت عراق» در این کشور حضور دارند و «وظیفه دولت عراق است که از ما حمایت کند ولی اقدامات مناسب برای این کار را انجام نداد.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز ایران را مسئول هرگونه حمله به سفارت کشورش در بغداد دانست. او با بیان اینکه ایران در حال اجرای هماهنگی‌ها برای حمله به سفارت آمریکا در عراق است، افزود: «ما انتظار داریم عراق از نیروهای خود برای محافظت از سفارت ما به کار گیرد.»