.
.
.

وزیر دفاع آمریکا: در صورت لزوم دست به اقدامات بیشتری علیه شبه‌نظامیان و ایران می‌زنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مارک اسپر وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا بامداد دوشنبه 30 دسامبر 2019 ضمن اعلام موفقیت‌آمیز بودن حملات هوایی نیروهای آمریکا در عراق و سوریه به پایگاه‌های حزب‌الله عراق مورد حمایت ایران، اتخاذ گام‌هایی دیگر را بعید ندانست.

به گزارش خبرگزاری‌ها مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگاران در پی حملات هوایی جنگنده‌های F15 کشورش به 5 پایگاه حزب‌الله عراق در غرب عراق و شرق سوریه، اعلام کرد که «حملات موفقیت‌آمیز بود»، او افزود: «اگر لازم باشد اقدامات بازدارنده بیشتری را برای دفاع از خود در برابر گروه‌های شبه‌نظامی و ایران که مرتکب اقدامات خصمانه‌ای شده‌اند، اتخاذ خواهیم کرد».

از سویی خبرنگار «العربیه» در عراق شامگاه یکشنبه از افزایش آمار کشته‌شدگان حملات هوایی آمریکا به پایگاه‌های حزب‌الله عراق خبر داد و گفت در این حملات 25 تن از جمله آنها 3 افسر نظامی ایرانی و 38 تن دیگر از عناصر حشد الشعبی زخمی شدند اما گزارش‌های تکمیلی امده است که 41 جنگجوی ایرانی و 25 تن از عناصر حشد الشعبی در حملات هوایی آمریکا به مواضع حزب‌الله عراق کشته شدند.

این در حالی است که خبرگزاری فرانس‌پرس پیش از این گزارش کرده بود که در پی حملات شامگاه یکشنبه جنگنده‌های آمریکا به 5 پایگاه شبه‌نظامیان حزب‌الله عراق در سوریه و استان الانبار 15 پیکارجو کشته شدند.

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا شامگاه یکشنبه در این‌باره اعلام کرد جنگنده‌هایش به تعدادی از پایگاه‌های شبه‌نظامیان حزب‌الله عراق مورد حمایت ایران حمله کرده و تعدادی را کشته و زخمی کرده‌اند که ابوعلی الخزعلی از فرماندهان ارشد این پیکارجویان در میان کشته‌ها است.

پنتاگون همچنین این حملات را «واکنشی اولیه» به حملات اخیر گروهای شبه‌نظامی به محل‌های استقرار نیروهای آمریکایی و ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش دانست.

به گفته یک منبع نظامی آمریکایی چندین فروند جنگنده اف15 ارتش آمریکا 3 پایگاه حزب‌الله عراق را در استان الانبار و دو پایگاه دیگر را در سوریه، بمباران کردند.

در گزارش‌های اولیه گفته شد که 10 نفر در این حملات کشته و 14 نفر دیگر زخمی شدند ولی بعدا فرانس‌پرس تعداد کشته‌ها را 15 نفر اعلام کرد.

در بیانیه ارتش آمریکا آمده که این اهداف بمباران شده، پایگاه‌ها، زاغه‌های مهمات و مراکز فرماندهی بودند و در واکنش به کشته شدن یک غیرنظامی قراردادی آمریکایی در عراق انجام شد.