.
.
.

نیروی دریایی آمریکا: ایران احتمالا بازهم دست به اقدامات تحریک‌آمیز خواهد زد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

توماس مودلی جانشین وزیر دریاداری آمریكا در مصاحبه با رویترز گفت که ایران ممكن است در آینده برغم دوره آرامش نسبی کنونی در تنگه هرمز و دیگر نقاط منطقه، دست به «اقدامات تحریک» آمیز بزند.

مودلی شامگاه جمعه در این مصاحبه، بدون بیان جزئیات یا معین کردن یک بازه زمانی، گفت: «فکر می‌کنم آنها به اقدامات تحریک‌آمیز در آن منطقه ادامه خواهند داد فکر می‌کنم آنها از هر فرصتی برای این کار استفاده خوهند کرد.»

وی افزود: «هیچ نشانه‌ای مبنی بر تغییر رویکرد رهبری ایران در خصوص توقف اقدامات‌شان وجود ندارد مگر اینکه رژیم در ایران تغییر کند.»

مودلی در پاسخ به این سؤال كه آیا انتظار می‌رود ایران در پی اعتراض‌های مردمی داخلی مبادرت به تنش آفرینی در منطقه کند، اظهار داشت، وی تا به حال گزارش‌های اطلاعاتی مبنی بر این موضوع را مشاهده نکرده است.

یک مقام ارشد پنتاگون در اوایل دسامبر هشدار داده بود که نشانه‌هایی از تجاوز احتمالی قریب الوقوع ایران وجود دارد.

قابل توجه است که وزارت دفاع آمریکا حدود 14000 سرباز اضافی را در راستای بازدارندگی ایران از ماه مه به منطقه اعزام داشته که شامل ناو هواپیمابر نیز شده است.

اطراف ایران و تنش‌ها

هشدار مودلی با اجرای رزمآیش‌های مشترک دریایی چین، ایران و روسیه در اقیانوس هند و خلیج عمان همزمان شده است.

همچنین قابل توجه است که آب‌های اطراف ایران بلافاصله پس از اعمال سیاست فشار حداکثری ایالات متحده علیه تهران به کانون تنش‌های بین المللی تبدیل شده است.

شدت این تنش‌ها از زمان حملات به نفتکش‌ها در تابستان، از جمله حمله اجرا شده در نزدیکی ساحل امارات و همچنین حمله به تأسیسات نفتی پادشاهی عربی سعودی ، افزایش یافته که واشنگتن مسئولیت این حملات را متوجه ایران می‌سازد.